Yedikçe Kilo Verdiren Yiyecekler

Günümüzde artan fast food tüketimi ile hemen hemen her insanın hayatında bir kez bile olsa diyet serüveni olmuştur
Günümüzde artan fast food tüketimi ile hemen hemen her insanın hayatında bir kez bile olsa diyet serüveni olmuştur

Diyet’e kadar sadece aç kalma olarak bilinse de aslında o kadar da kokutucu bir şey değildir. Çünkü tüketeceğiniz doğru besinlerle uzun süre tok kalabilirsiniz. Bazı besinlerin tok tutucu özelliği sayesinde yedikçe kilo vereceksiniz.  

Dönem dönem aldığınız kilolardan, hareketsiz yaşamdan, doğum sonrası aldığınız kilolardan ve birkaç kilo fazlalığınızdan rahatsız oluyorsanız eğer bu yiyecekler sizin için kurtarıcı olabiliyor. Kilo vermede önemli olan şeylerden biri de; yediğiniz yiyeceklerin midenizde daha fazla yer kaplayıp size doygunluk hissi sağlamasıdır. Bir yiyeceğin doygunluk hissi vermesi içinde posa ve protein miktarıyla besin hacminde içerdiği su miktarının bol olarak bulunması gerekir.  

Bazı besinlerde bol olarak bulunan posa, protein ve hacminde içerdiği su miktarları ile kişiye doygunluk hissi verecektir. Bu besinler içerdikleri özelliklerle yedikçe kilo verdiren yiyecekler grubuna girer. Birbirinden farklı ve doyurucu besinlerin aynı zamanda tadı oldukça lezzetli.   

Yedikçe Tok Tutan Besin ‘’Yumurta’’ 

Vücudumuzun üretmediği 9 aminoasiti içerisinde bulunduran yumurta tam bir diyet yiyeceği. Bu aminoasitlerin sindirilmesiyle de bağırsaklarımızda yer alan iştah bastırıcı hormonların salınması da tetikleniyor. Yumurtanın içinde bulunan bol miktarda protein sayesinde oldukça sağlıklı bir besin demekte mümkün.  Oldukça sağlıklı, besleyici ve tok tutucu özellikleri ile yumurtayı kesinlikle diyet listelerinize eklemeniz gerekir. Bu yiyeceği yedikçe kilo verebilirsiniz.  

yumurta ile ilgili görsel sonucu

Yulaf Ezmesini Yedikçe Kilo Verin  

Yulaf ezmesinin faydalarını anlatmakla bitmez. Yulaf ezmesi, ,içerdiği yüksek lif ve su emme gücü ile doyurucu bir öğününüzün parçası olabilir. Tam tahıllar grubuna giren bu yiyecek aynı zamanda çok lezzetli. Beta-glukan gibi çözünebilir lifler ile uzun süre tok tutuyor. Bu liflerin midenizde su çekerek yoğunlaşması sayesinde mide boşalmanız gecikiyor ve doygunluk hissiniz artıyor.  

Bir porsiyon tükettiğiniz yulaf ezmesi günlük almanız gereken protein ihtiyacınızın yüzde on beşini karşılar. Aynı zamanda antioksidan özelliği taşıyan yulaf ezmesi e vitamini açısından da oldukça zengindir. Yulaf ezmesi sizin için oldukça faydalı aynı zamanda lezzetli bir yiyecek olacaktır.  

yulaf lapası ile ilgili görsel sonucu

Protein Denilince Aklımıza İlk Gelen ‘’Yoğurt’’ 

Tok tutucu, protein deposu, yağ yakıcı ve daha nice önemli özelliğe sahip yoğurtun diyete faydasını anlatmakla bitiremeyiz. İçinde bulunan CLA yani ‘’ konjuge linoleik asit’’ ile karın ve bel çevresindeki yağların adeta düşmanı oluyor. Yapılan araştırmalarla da yoğurtun bel bölgesi ve karın yağlarını yakmaya olan etkisi kanıtlanmıştır. Aynı zamanda düzenli olarak yoğurt tüketmeniz durumunda bel çevreniz ve beden kitle indeksiniz daha düşük olacaktır.  

Yoğurt, protein dostu ve tok tutucu özellikleri ile kategorize ettiğimiz yedikçe kilo vereceğiniz yiyecekler grubunda yer alır. Sağlıklı ve doyurucu bir besin olan yoğurdu diyet listenize eklemelisiniz.  

yoğurt ile ilgili görsel sonucu

Meyveleri Diyet Listelerinize Ekleyin 

Yüksek oranda su ve posa içeren meyveler, tükettiğiniz tatlılara göre midenizde daha çok yer kaplayıp daha çok doygunluk hissi veriyorlar. Ananas, elma ve portakalın su ve posa içeriği diğer meyvelere göre daha fazla olduğu için özellikle diyet yaparken bu meyveler tüketmeniz gerekir. Ancak bu meyveleri nasıl tüketeceğiniz de önemlidir.  

Elmanın bol su ile yıkanıp kabuklu bir şekilde tüketilmesi gerekirken, portakalın ise kabuğunun ince bir şekilde soyulup, kabuğunun altında kalan beyaz posasıyla yemeniz gerekir. Tok tutan özelliğiyle ara öğünlerinizde bu meyveleri tüketmemeniz gereklidir. Bu meyveler de yedikçe kilo verdiren yiyecekler grubundadır.