Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde kilolarından şikâyetçi olan çoğu insan diyet yapmak için farklı yollar arar durur. Çeşit çeşit diyetler ve çeşit çeşit egzersizler bulabilmek mümkündür.
Günümüzde kilolarından şikâyetçi olan çoğu insan diyet yapmak için farklı yollar arar durur. Çeşit çeşit diyetler ve çeşit çeşit egzersizler bulabilmek mümkündür.

Kilo vermek isteyen kişilerin yaptıkları diyetin yanına spor ve egzersizi de eklemeniz gerekir.  

Bazı diyetlerin sağlığa çok fazla olumsuz etkisi olduğu da bilinen bir gerçektir. Bunun için eğer diyetisyen hekime gitmediyseniz internette gördüğünüz diyet listelerinin sağlıksız olabileceğini de aklınızdan çıkarmamanız gerekir. İnternette gördüğünüz diyetleri en fazla 7 gün uygulamanız gerektiğini de unutmamalısınız.  

Son zamanlarda da su diyeti popülerlik kazanmaya başlamıştır. Vücudumuzun %75’inin su olduğunu düşündüğümüzde suya ne kadar ihtiyacımızın olduğunu fark ederiz. Bu bakımdan su diyeti yapmamız vücudumuz için faydalı olabilecek diyetlerdendir. Çünkü fazlaca su içmemiz dâhilinde vücudumuzda detoks etkisi yaratır ve içinde bulunan toksinleri atar. Bu sayede yağ yakımı da hızlıca artış gösterir.   

Su diyeti nedir? Sorusunun cevabı da; vücutta detoks etkisi yaratan, böbrekleri çalıştıran, kan dolaşımını hızlandıran ve yağ yakan diyet olacaktır. Su diyeti sayesinde bazen ihmal ettiğimiz veya unuttuğumuz suyu içmiş oluyoruz. İhtiyacımız olan suyu içtiğimiz için de vücudumuz toksinlerden arınıyor ve bu sayede hızlı bir şekilde kilo vermeye başlarız. 

Çok su tüketmenin bir diğer avantajı da vücudumuzdaki hücrelerimizin yenilenmesini sağlayıp toksinlerden arındırmasıdır. Aynı zamanda kan basıncını düzenleyip, insülin direncine karşı korur. Vücuttaki iltihaplanmayı tedavi etmesinin yanına bağışıklığı da güçlendiren su, bu sayede sindirim sistemini de düzene sokmuş olur.   

Su Diyeti Nasıl Yapılır?  

Su diyeti yapanların dikkat etmesi gereken en önemli nokta en fazla 7 gün uygulanabilecek olmasıdır. Günde en az 2 lt su veya şeker içermeyen sıvı tüketimleri yapılır. Şekersiz olmak şartıyla çay, meyve suyu ve kahve de tüketilebilir.  Sadece sıvı tüketip diyet yapılması zararlı olduğu için bazı gıdalara da izi verilir. 1 günlük örnek su diyeti listesi de şu şekildedir:  

  • Sabahları; bir bardak ılık limonlu su, yanında çilek vb. meyvelerden bir tane, 
  • Ara öğünde; 1 fincan bitki çayı (herhangi bir bitki çayı olabilir) 
  • Öğlen yemeğinde; 2 kâse sebze çorbası, salata ve 2 bardak su 
  • Bir sonraki ara öğünde; 3 tane ceviz ve yeşil çay  
  • 3.ara öğünde; bol yeşillikli salata yanında tüketeceğiniz bol su 
  • Akşam yemeğinde; sebze çorbası, yoğurt ve bol su 
  • Gece yatmadan önce de bol miktarda su  

Bu diyet listesi 1 günlük bir diyet listesidir. Örneğin pazartesi günü bu listeyi uygulayabilirsiniz. Diyetinizin geri kalan günlerinde bu düzeni bozmayıp yerine olabilecek gıdaları getirebilirsiniz. Örneğin; sabahları meyve olarak elma, öğlenleri salata yerine yoğurt, ara öğünlerde ceviz yerine fındık olarak yiyeceklerinizi değiştirebilirsiniz.  

Ancak unutmamalısınız ki bu diyeti yaparken her gün en az 2 LT su tüketmeniz gerekmektedir. Sabahları aç karnına tüketeceğiniz limonlu ılık su ile de diyetinizi desteklemelisiniz. Limonlu ılık su metabolizmanızı hızlandıracak ve yağ yakımını da kolaylaştıracaktır. Bitki çayı olarak da yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Yeşil çay kilo vermeniz açısından daha çok avantaj sağlayacaktır.  

Su Diyeti Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Bu diyet listesi kesinlikle kulaktan doğma bilgilerle değil bir diyetisyen hekiminin gözetiminde uygulanmalıdır. Çünkü bu diyeti;  diyabeti olan, böbrek yetmezliği olan, gut hastalığı olan, hamile veya emziren, yüksek tansiyon ya da kalp hastalığı olan kişiler yapamaz.  Yapmaları durumunda ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.