Stresi Azaltan Yiyecekler

Günlük hayatımızda yaşadığımız sorunların yanı sıra trafikte bekleyişlerimiz, telefon konuşmalarımız hatta ve hatta çocuğumuzla geçireceğimiz zaman için yaptığımız planlamalar dahi strese neden olabilir.
Günlük hayatımızda yaşadığımız sorunların yanı sıra trafikte bekleyişlerimiz, telefon konuşmalarımız hatta ve hatta çocuğumuzla geçireceğimiz zaman için yaptığımız planlamalar dahi strese neden olabilir.

Bir anda kendimizi beynimizin içerisindeki kargaşa ile karşı karşıya dururken bulabiliriz. Yaşadığımız bu stres konuşmalarımızı bozabilir, uykularımızı kaçırabilir ve vücudumuzda ağrılara neden olabilir. Sizde böyle sıkıntılar yaşayan biriyseniz stresi azaltan yiyecekler ile bir nebze dahi olsa rahatlayabilirsiniz. 

Stresi Yok Eden 7 Yiyecek! 

1.Yumurta 

Günlük olarak 1 adet yumurta tüketme alışkanlığı edinmeye başladığınızda vücudunuzu da strese karşı dayanıklı hale getirmiş olursunuz. Multivitamin özellikte olmasından dolayı yumurta tüketimi ile vücuda faydalı pek çok bileşen alınmış olur. Özellikle yumurtada bulunan ‘’kolin’’ maddesi sayesinde beyindeki stres yönetimine yardımcı olur. 

2.Balık 

Omega 3 ve D vitamini açısından zengin olan balıklar beyinde oluşan stres seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Balık tüketiminde özellikle yağlı balıklar öne çıkmaktadır. Somon, uskumru, sardalye gibi balıklar ruh halini düzenler, depresyon ve anksiyete gibi sorunlara karşı korur. 

3.Sakatatlar 

Böbrek, karaciğer, kalp gibi sakatat ürünleri yoğun bir şekilde B vitamini içerir. İnsanların ruh halini düzenleyen ve stres azaltan dopamin ve serotonin bileşenlerin tamamında B vitamin grupları kullanılır. Yapılan araştırmalarda sakatat ürünlerinin stresi büyük ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. 

4.Maydanoz 

Stresi azaltan yiyecekler içerisinde kolay bulunması ile öne çıkan maydanoz hem besleyici bileşenleri hem de rengi ile tercih edilmektedir. Kronik strese bağlı olarak insan vücudunda artış gösteren iltihaplanmaların giderilmesinde de maydanoz kullanılmaktadır. Maydanozun içerisinde oksidatif bileşenler bulunur. Bu bileşenler ise stres, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıklara karşı koruma sağlar. 

5.Sarımsak 

Kükürt bileşenleri açısından zengin olan sarımsak güçlü bir antioksidandır. Strese karşı vücudun savunma mekanizmasını geliştirmesi ile bilinen sarımsak depresyon ve anksiyete sorunlarının belirtilerini azaltmaktadır. 

6.Brokoli 

İnsan ömrünü uzatan besinlerden biri olarak bilinen brokoli, akıl sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Stresin neden olduğu kalp hastalıkları, kanser ve depresyon gibi sorunları da önleyen brokoli C vitamini, folat ve magnezyum açısından zengindir. Beyni besleyerek stresin yıkıcı etkilerini azaltan bu besin stresi azaltmaktadır. 

7.Nohut 

Nohut stresi azaltan yiyecekler arasında B vitaminleri, potasyum, magnezyum, çinko, bakır ve manganez gibi bileşenleri ile öne çıkar. İçerisindeki L-triptofan sayesinde ruh halini düzenlemeye yardımcı olan nörotransmiterlerin üretimini kolaylaştırır. Akdeniz diyeti uygulayan ve baklagiller eşliğinde beslenen kişilerin daha az strese sahip olduğu ve her zaman sakinliğini koruduğu da araştırmaların ortaya çıkardığı konulardandır.