Squat Yapmak Bacakları Kalınlaştırır Mı?

Squat hakkında merak edilen Squat yapıldığı zaman bacak kalınlaşır mı sorusunun cevabı bu yazımızda!
Squat hakkında merak edilen Squat yapıldığı zaman bacak kalınlaşır mı sorusunun cevabı bu yazımızda!

Zayıflamayı veya vücudunu sıkılaştırmayı hedefleyen birçok kişi ev de uygulamalar eşliğinde veya araştırmaları sonucunda kendisine ufak bir egzersiz planı oluşturabilmekte. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta herkesin vücut ağırlığı, kas dağılımı veya yağ oranı farklı olacağı için oluşturulan kişisel programlar kişilere özeldir. Ve her ne kadar kendi başına plan oluşturmak çok zor olmasa da bir danışman eşliğinde egzersiz yapmak her zaman saha sağlıklı bir seçenektir.  

Oluşturulan egzersiz planlarının vazgeçilmez hareketlerinden birisi de squattır. Özellikle bacak ve göbek bölgesinin incelmesi ve kas yapılanması olması amacıyla çok fazla tercih edilir. Düzenli olarak takip edilen squat egzersizlerinin son derece faydalı olduğu belirlenmiştir. 

Squat Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Squat alt bölgeyi son derece kuvvetli çalıştıran ve kas oluşumunu sağlayan güçlü bir egzersizdir. Oluşturulan kişisel egzersiz programlarında squat olmama ihtimali son derece düşüktür. Fakat egzersiz programları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunlara bakılacak olursa belli kriterler ortaya çıkacaktır, 

  1. Egzersiz planını uygulayacak kişinin cinsiyeti en önemli kriterlerden birisidir. Çünkü kadın ve erkek vücudu kas ile yağ tonajı olarak birbirlerinden oldukça farklıdır. Diğer yandan kadınlar ile erkekleri kas yönünden kıyaslayacak olursak, erkeklerin kadınlara göre daha hızlı kas oluşumuna sahip olduğu söylenilebilir. Bunun sebebi ise erkeklerde bulunan testosteron hormonunun proteinleri daha hızlı kas sistemine çevirmesi olduğu düşünülmektedir. Kadın vücudunda oldukça az miktarda testosteron hormonu bulunması ile vücutta kas oluşumu son derece yavaştır. 
  1.  Egzersiz yapacak kişinin genetik alt yapısı da kas oluşumunu belirleyen diğer bir etkendir. Mezomorf vücut tipine sahip kişilerin kas oluşumunun daha hızlı olduğu belirlenmişken ektomorf vücut tipine sahip bireylerin kas oluşumunun daha yavaş olduğu belirlenmiştir. Bir diğer vücut tipi ise endomoftur ve genel olarak yuvarlak hatlara sahip bir vücut sunar. Bu da kas oluşumu pratik olsa da vücuttaki yağ oran dengesinin ön plana çıkartır. 
  1. Kişinin takip ettiği antrenmanın ağırlığı da oldukça önemlidir. Kişinin kendi vücut ağırlığı ile yaptığı squat ile kas kazanması olası iken ekstra ağırlıklarla yapılan squatın daha fazla kas kütlesi sağladığı gözlemlenmiştir. 
  1. En son ve neredeyse en önemli kriterlerden birisi de beslenme düzenidir. Diyet eşliği olmadan yapılan egzersizler kimi zaman sonuçsuz kalabilmektedir. Bu iki yönlüdür, beslenmenizi ekstra kısarsanız vücudun kas yapımını sağlayacak birikimi olmaz bir de tam tersi olarak yoğun ve ağır beslenme ile vücudun kullanacağının üstünde bir birikim olması ile yağ oluşumları ortaya çıkacaktır. Bu sebeple bir egzersiz planı oluşturmaya karar verdiğiniz zaman mutlaka bir uzman yardımı ile beslenme planı da oluşturmanız önerilir. 

Asıl konumuz olan squatın bacakları kalınlaştırıp kalınlaştırmadığına gelinecek olunursa yukarı da bahsedilen vücut tipleri ön plana çıkacaktır. 

  • Kişi eğer mezomorf bir vücut tipine sahip bir erkek ise ve beslenme noktasında bir düzeni yok çok ağır bir beslenme düzenine sahip ise sorunun cevabı evet, yapılan squatların bacakları kalınlaştıracağı yönünde olacaktır. 
  • Diğer yandan kişi endomorf vücut tipine sahip bir kadın ise, dengeli bir beslenme düzeni yok ve kardiyo tipi egzersiz yapmadan sadece squat ağırlıklı antrenman yapıyorsa sorumuzun cevabı yine evet, yapılan squat egzersizin bu vücut tipinde ve beslenme düzeninde bacakların kalınlaşmasına neden olacağı yönündedir. 

Buradan çıkarılacak en önemli sonuç öncelikle vücut tipinizi ve vücudunuzu iyi tanımlasınız. Yapılan her egzersiz sizi ince bir vücuda veya sağlıklı duruşa götürmeyebilir. Bu sebeple yapacağınız egzersizler ile diyet planları için mutlaka bir danışmandan fikir almalısınız.