Şişkinliğe Hangi Çay İyi Gelir?

Zaman zaman yaşanan mide şişkinliği durumu, herkes için rahatsız edici bir durumdur.
Zaman zaman yaşanan mide şişkinliği durumu, herkes için rahatsız edici bir durumdur.

Mide şişkinliği, karnın şişmesi ile birlikte, son derece büyük ağrılar yaşatan ve kişiyi zora sokan bir rahatsızlıktır. Herkesin başına gelen bu durumu çözmeninse birkaç yolu mevcuttur. Tüketeceğiniz besinler sayesinde bu durum ile başa çıkmanız olağandır. 

Şişkinliğin Sebebi Nedir? 

Bağırsaklarımız, vücudumuzda bulunan en önemli organlardan biridir. Bağırsakların çalışmaması gibi durumlarda pek çok rahatsızlık yaşarız. Mide şişkinliği ise bu rahatsızlıklardan sadece biridir. Mide şişkinliği temelde, ince bağırsakta yaşanan gaz sıkışması sonucu oluşur. Bu durum sonucunda karın bölgesinde oldukça yoğun bir ağrı yaşar ve şişkinlik hissederiz. Öyle ki, bu ağrıların şiddetlenmesi sonucunda, kişiler kendilerinin kalp krizi geçirme riski ile baş başa kaldığını düşünebiliyorlar. 

Mide şişkinliğine neden olan pek çok etmen mevcuttur. Bunların arasında, hemen hemen her sorunun ardındaki etkenlerden biri olan fazla kilo hatta obezite durumu, yemekleri çok miktarda ya da hızlı bir şekilde tüketmek ve yemek esnasında hava yutmak sayılabilir. Bunun yanında, gıda intoleransı ya da alerjileri olan bireylerde de bu durum görülebilir. Ayrıca, gazlı içecekler ya da gaz yapan yiyecekler tüketmek, bağırsak sendromu durumu ya da bağırsakta oluşabilecek parazitler nedeniyle de bu tür şişkinlikler yaşanabilmektedir.  

Mide şişkinliğine neden olan başka bir etmen de, doğum kontrol hapları olabilmektedir. Ayrıca, hemen her hastalığın nedenlerinden olan fazla miktarda alkol tüketimi, çok tuzlu yiyecek tüketimi ve proteini düşük gıda tüketimi de mide şişkinliğine neden olmaktadır. Mide şişkinliği, son derece rahatsız edici bir durumdur ve stres sonucunda bile oluşabilmektedir. 

Bütün bu nedenler, mide şişkinliğine sebep olabildiği gibi, daha detaylı bir teşhis için doktora danışmak gerekmektedir. Zira, pek çok zorlu hastalık bağırsaklardan kaynaklanabilmektedir. Bağırsakların vücudumuzdaki rolü unutulmamalı, hastalığı ciddiye almalısınız. Ancak bu durum sizi zorlayacak düzeyde değilse, bazı bitkisel yöntemlerle atlatmanız mümkündür. 

Şişkinliğe İyi Gelen Çaylar  

Uzun süredir mide şişkinliği durumunu yaşıyor ve son derece şiddetli bir ağrı çekiyorsanız, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Ancak, mide şişkinliğiniz ileri boyutta değilse, bazı doğal çaylar ile iyleşme sağlanılabilir.  

Nane çayı 

Nane çayı, bağırsakta oluşan gazı boşaltarak, rahatlama sağlar. Aktarlardan edinebileceğiniz nane çayını günde en fazla 3 defa olmak üzere tüketebilirsiniz. 

Rezene çayı 

Tadı da oldukça güzel olan rezene çayı, spazm gidericidir. Bu sebeple hazımsızlık, şişkinlik gibi durumlarda tercih edilen bir çaydır. 1 tatlı kaşığı rezene tohumunu sıcak suyla birlikte karıştırarak demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz.  

Zencefil çayı  

Tam bir kış çayı olan zencefil çayı, birçok rahatsızlığa birebir olan çözümlerden biridir. Zencefil, bağırsaklarda oluşan parazitleri yok ederek şişkinliği azaltır. Zencefilin çayını yaptıktan sonra dilerseniz içerisine biraz bal katabilirsiniz. Bu sayede zencefilin acılığı gidecek, içimi kolaylaşacaktır.  Eğer seviyorsanız biraz da limon sıkarak tüketebileceğiniz bu çayı, günde 3 defa içebilirsiniz. 

Papatya çayı  

Sakinleşmek, dinginleşmek için birebir olan papatya çayı, şişkinliğe de iyi gelen çaylardan biridir. Aynı zamanda, midedeki ekşimeye de birebir olan papatya çayını, dilerseniz biraz limon sıkarak da tüketebilirsiniz. Papatya çayını günde en fazla 3 kere içmeniz halinde şişkinliğiniz azalacaktır. 

Anason çayı 

Aktardan alacağınız anason yapraklarını demleyerek çay haline getirebilirsiniz. Anason çayı, bağırsaklardaki gazı alarak sindirim sistemini rahatlatır. Anason çayını içerken dikkat etmeniz gereken tek nokta, anasonun uyku yapmasıdır. Anason çayını gün içerisinde içmeniz tavsiye edilmez.