Saç Diplerindeki Kabuklar Nasıl Geçer?

Saçlar herkesin dikkat ettiği en güzel aksesuarımızdır. Ancak saçlarımız her zaman yüzümüzü güldürmüyor.
Saçlar herkesin dikkat ettiği en güzel aksesuarımızdır. Ancak saçlarımız her zaman yüzümüzü güldürmüyor.

Saç dipleri neme yeterince doymadığında ve güzel temizlenmediğinde kabuk bağlamaya başlar. Bazen bu kabuklar dış etkenlere bağlı da olabilir. Örneğin saçlarınızı çok sert taradığınızda göreceksiniz ki kabuklanmalar hızlı şekilde artmış. Veya saçlar inanılmaz şekilde kuruysa kullandığınız şampuan saçlarınıza muhakkak nem vermek zorundadır. Kuru saçlar için diye özellikle belirten şampuanları kullanmanız gereksizdir. Bunların hepsi ayrı ayrı değerIendirilmesi gereken ve bir bütün uygulanması lazım olan detaylardandır. Kabuk oluşunu geçirmenin en iyi yolu ilk etapta sağlam bir analiz yapmaktadır.

Doğru Yöntemler Saçları Kurtarır

 Yapılan analiz sonucu karşımıza çıkan noktaların tersini yaptığımızda görülecektir ki kabuklanma sorunu ortadan kalkmaktadır. İlk olarak saçların sık yıkanması ve hiç yıkanmaması akla gelen kabuklanma nedenidir. Bazı saç derileri fazla suyu sevmez ve reaksiyon gösterir, bunu en iyi saçın yağlanma sıklığından anlarsınız. Gün içinde hızla yağlanan saçlarınız varsa saçınızı suya ve yıkamaya alıştırmışsınız demek oluyor. Bunun için kademeli olarak saçınızı yıkama periyotlarını azaltmanız gerekecektir. İlk etapta haftada 3 kez daha sonra 2 kez olacak şekilde saçlarınızı sudan uzaklaştırın.

Bir diğer seçenekse saçı az yıkamak. Bu seçenekte saç diplerindeki yağ ve kir o kadar artmıştır ki saçların dipleri kendini korumaya alarak kabuklanma olmuştur. Doğru ürünü kullanarak kademeli şekilde saçların yıkama sıklığını artırmalısınız. Her iki durumda da dikkat edilmesi gereken şey kademeli şekilde yıkamayı artırma ta da azaltma olmadır. Bir diğer nokta ise kullanılan şampuanlar. Kimyasal içerikli şampuanlar saçlarınızı daha da kurutur ve kabuklanmaya sebebiyet verir.

Şampuana Ek Malzemeler Eklemeyi Deneyin

Bunun önüne geçmek için saçlarınızı organik ürünlerle yıkamalısınız. Yıkarken de en son durulama suyunuza sirke karıştırmanız kabuklanmaları hızlı şekilde geçireceği gibi saçlarınıza parlaklık da kazandıracaktır. Kabuklanmayı önleyen bir diğer faktör ise nemdir. Nem sağlamak istiyorsanız şampuanın içine koyacağınız badem yağı hem nem sağlar hem de yağ  saça bakım yapmış olur. Aynı şekilde Hindistan cevizi yağı ve çam terebentin yağı da aynı etkiyi verecektir. Saç bakım kabuklanmayı önleyecek en etkili yönetmedir.