Diş çürüğünün Nedenleri

Diş çürüğünün Nedenleri

nelerdir?

Ağız ve diş sağlığının korunmasında; diş fırçalama, diş ipi kullanımı, diş macunu kullanımı, diş hekimine gitme gibi önlemler alınması gerekir. Ayrıca beslenmede tuz, şeker, karbonhidratlar, alkol ve sigara tüketiminin azaltılması da önemlidir.

Diş çürüğünün belirtileri

nelerdir?

Çürüğün belirtileri, dişin ağrıması, dişin üzerinde beyaz lekeler oluşması, dişin sararmasıdır.

Diş çürüğünün tedavisi

Çürüğün tedavisinde öncelikle hastanın ağız ve diş sağlığının iyi olması gerekir. Ağız ve diş sağlığının iyi olmadığı durumlarda çürükler ilerleyebilir veya başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Ağız ve diş sağlığının iyi olduğu durumlarda ise çürükler tedavi edilebilir. Tedavi yöntemleri arasında diş hekiminin önerdiği ilaçlar, diş macunları, ağız gargaraları, diş fırçalama teknikleri, diş ipi kullanımı, protezler ve diş kaybının telafi edilmesi yer alabilir.

Ağız ve diş sağlığına dikkat ederek çürüklerin oluşmasını önleyebiliriz. Ayrıca, çürüklerin ilerlemesini önlemek için de hekimimizin önerdiği tedavi yöntemlerini uygulayabiliriz.

Diş çürüğünden korunma yolları

1. Çürüğe neden olan bakterileri uzak tutmak için dişlerinizi her gün fırçalamak,

2. Diş hekiminize her 6 ayda bir dişlerinizi kontrol ettirmek,

3. Diş eti hastalıklarını önlemek için diş eti temizliğini yapmak,

4. Dişlerinizi ıslatmak veya çürüğe neden olan bakterileri uzak tutmak için diş macunu kullanmak.
Görsel Kaynağı:https://www.milliyet.com.tr/pembenar/dis-curugu-belirtileri-nelerdir-nasil-anlasilir-dis-curugunun-tedavisi-nasil-yapilir-6440887