Limonun Faydaları Nelerdir?

Limon, narenciye diye adlandırılan ve meyve kategorisinde bulunan turunçgiller ailesinin bir numaralı sağlık deposudur.
Limon, narenciye diye adlandırılan ve meyve kategorisinde bulunan turunçgiller ailesinin bir numaralı sağlık deposudur.

Ülkemiz, limon yetiştiriciliği konusunda tam anlamıyla bir cennettir. Neredeyse limon yetiştiriciliği yapılmayan tek bir bölge yoktur. Mutfakta her daim elimizin altında olan limonun onlarca kullanım alanı bulunmaktadır. Peki, neredeyse hemen hemen her gün tükettiğimiz limonun faydaları nelerdir

Bu makalemizde limonun sağlığa olan faydalarından, farklı kullanım alanlarından kısacası limon hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar hakkında bilgiler aktarmaya çalışacağız. Limonun sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bahsetmeden önce çok önemli bir bilgi vermek gerekir. Limonun kendisini tüketmek yerine aynı lezzet ve tada sahip olan limon sosunu kullanmak, yemeklere lezzet katmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. Limon aromalı sosların sağlık için hiçbir faydası olmamaktadır.

Limonun sağlık üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

Herkesin bildiği üzere limon tam bir c vitamini kaynağıdır. Mevsimsel hastalıklardan ( grip, nezle, soğuk algınlığı)korunmak için vücudun savunma sisteminin güçlü olması gerekir. C vitamini de bağışıklığı her daim ayakta kalmasını sağlayan en güçlü silahtır. Bedenimiz ihtiyaç duyduğu c vitaminin limondan çok rahat bir şekilde karşılar. İşte, limonun en önemli faydası içeriğinde bulunan c vitamini sayesinde bizi hastalıklara karşı korumasıdır.

Hem asitik bir yapıya sahip hem de bazik özelliği vardır. Ellere sıkıldığı zaman nemlendirici krem kullanmış gibi elleri yumuşacık yapar.

Limonun yüksek tansiyonu düşürme özelliği vardır. Limonun suyu sitrik asittir ve bağırsaklarda biriken kalsiyumun emilimini durduruyor. Bu sayede de yükselen tansiyonun kısa süre içerisinde dengelenmesini sağlıyor.

Ayrıca içme suyunun içine sıkılan bir adet limon suyu  içilen suyu alkali hale getirir. Alkali olmuş su içmek ise vücudumuza zarar veren toksinlerden arınmasını sağlar.

Düzenli bir şekilde limon suyu içen kişilerde yaş almayla ortaya çıkan kırışıklık ve lekelerin görülme sıklığı azalır. Çünkü limon, çok etkili doku ve hücre yenileyicidir. Buda limon suyu içmenin faydaları arasında özellikle kadınları en mutlu edenidir.

Ansızın başlayan diş ağrılarına limonlu su ile gargara yapmak çok iyi gelmektedir.

Bademciklerde oluşan iltihabı, antibiyotik tedavisinin yanı sıra daha kısa sürede geçirmek için limonlu su ile gargara yapmak inanılmaz bir fayda sağlamaktadır.

Limon vücudu alkali, hale getirir. Alkali olan bir bedende kanser hücresi oluşumu çok kolay gerçekleşmez. Kanser tedavisi görürken limonlu su tüketmek ise kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurmaktadır.

Limonun farklı kullanım alanları nelerdir?

Sıkılmış ve kullanılmış limon kabuklarını çöpe atmak yerine bulaşık makinesi için doğal koku giderici olarak kullanılabilir. Yada limon kabuklarını su dolu sürahi içinde biriktirip, daha sonra ev temizliğinde kullanılabilir. Temizlikte kullanırken limon suyunu sirke ile karıştırıp kullanmak çok daha etkili sonuç verecektir.

Sivilceli ve akneli ciltler için limon suyu ile tonik yapılabilir. Bakteri öldürme özelliği ve asitik yapısı nedeniyle sivilcelerin kurumasında etkilidir.

Yaz aylarında oluşan güneş lekelerini yok eder. Ancak cilde limon sürüldükten sonra gün ışığı ile temas edilmemesi gerekir. Bu işlemi mümkünse gece yatmadan önce uygulamak gerekir.

Koltuk altında oluşan kararmaları gidermek için bir tatlı kaşığı karbonatın üzerine limon sıkılır. Hazırlanan karışım koltuk altına sürülür ve yarım saat bekledikten sonra yıkanır. Karbonat ve limonda bulunan asit ölü deriyi kaldırır. Bu sayede cilt yüzeyinde oluşan kararmalarda azalma görülmektedir.