Kuşburnu Hakkında ve Kuşburnu Yararları

Kuşburnu bitki çayı olarak kullanıldığında bir çok faydası mevcuttur. Sizler için bu faydalar hakkında bilgi verici bir yazı yazdık.
Kuşburnu bitki çayı olarak kullanıldığında bir çok faydası mevcuttur. Sizler için bu faydalar hakkında bilgi verici bir yazı yazdık.

Kuşburnu ilk olarak ülkemizde yetişmekte olan bir meyveydi yararları ve tadı sayesinde dünyaya yayılmıştır. Kuşburnu doğada yetişen yabani gül olarak bilinen bitkinin meyvesidir. Yabani güllerin ortalama 2 metre boyu ve gül familyasından oldukları için gövdelerinde dikenler bulunmaktadır. Yabani güller meyveleri olan kuşburnunu yaz bitişi sonbaharın başlangıcında vermektedirler. 

Kuşburnu bitkisi

Kuşburnunun Faydaları 

Kuşburnu dünyada en fazla C vitamini bulunduran meyvelerden en baş sıralarda olanlardandır. Yararları ve tadı sayesinde kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan kuşburnu ülkemizde genelde demlenerek çay yapılmaktadır.  

• Diyabet Hastalarına Yardımcı olur

Kuşburnu diyabet hastalarında kan şekeri dengesinin sağlanmasında yardımcı olur. Vücudumuzda diyabet var ise kan şekerinin düzeltilmesinde ve Tip2 diyabet hastalığında ilerlemesini önlemede yardımcıdır.

• Antioksidan Açısından Zengin

İçinde bulundurduğu C ve E vitaminleri sayesinde antioksidan açısından en zengin meyvelerden biridir. İçinde bulundurduğu antioksidanlar ile bazı kronik hastalıklara ve kanser hücrelerine karşı zararlı hücreleri etkisiz bırakarak bu gibi hastalıklarla vücudumuz savaşırken korumaya yardımcı olmaktadır.

• Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutar

İçinde bulundurduğu C vitamini açısından kuşburnu dünyadaki en yüksek C vitamini seviyesine sahip meyvelerden biridir. Yüksek miktarda C vitamini ile birlikte içinde bulundurduğu A ve E vitaminleri ile enfeksiyonlara karşı güçlü bir koruma sağlamaktadır.

• Ağrı Kesici Etkisi Vardır

Eklem ağrıları, sakatlık (düşme, kırma, çatlak), enfeksiyon, bakteri ve virüs gibi dış etkenlerin vücudumuzda oluşturduğu ağrılara iyi gelerek ağıları azalttığı yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. İçinde bulunan polifenol ve galaktolipidler sayesinde dış etkenler tarafından oluşan ağrıları azaltarak ağrı kesici etkisi göstermektedir.

• Midemizi Korur

İshal, ülser ve gastrit gibi hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılır. Midenin pH dengesini düzenlediği için midede zararlı mikroorganizmalar oluşmasını önleyerek enfeksiyon, ülser gastrit gibi enfeksiyon ve mikroorganizma tabanlı hastalıklardan midemizi korumaktadır.