Kilo Verme Psikolojisi

Kilo vermek, hepimize zor gelen fakat kafamızda karar adığımızda başarmanın o kadar da zor olmadığı bir eylemdir.
Kilo vermek, hepimize zor gelen fakat kafamızda karar adığımızda başarmanın o kadar da zor olmadığı bir eylemdir.

Zor olan kısım karar vermektir hatta karar vermek kilo vermekten daha zordur. Başlangıç aşamasında kendimize sık sık söz verip bu sözlerden çok çabuk dönebiliriz. Bu nedenle öncelikle inanmak gerekir. İnsan inanmadığı şeyi kolay kolay başaramaz.

Öncelikle bir hedef belirlenmeli ve bu hedefe ulaşmak için neler yapılması gerektiği, hayatımızda ne gibi değişiklikler yapılacağı belirlenmelidir. Gerekirse sık sık motive edici içerik izlenip okunmalıdır. Bazılarımızın motivasyona ihtiyacı olmuyor fakat bazılarımız da dışarıdan teşvik edici destek almadan başaramıyoruz.

Süreç bir şekilde başladıktan sonra yapılması gereken tek şey sadakat… Kendimize ve içinde bulunduğumuz sürecimize sadık kalmak. Kafamızı kaldırıp yolun sonunda bulunan ışığa sık sık bakmamız gerekiyor. Bu iş bitince ne kadar mutlu olacağımızı düşünmemiz ve başarmanın verdiği tarifsiz hissi yaşamamız gerekiyor.

Kilo vermek, psikolojik rahatlığın yanında aynı zamanda sağlığımız açısından da oldukça önemli.

Değerlerimiz normale dönüyor ve daha dinç hissediyoruz. İki adım attıktan sonra yorulmadan daha fazlasını da yapabiliyoruz.

Bazılarımız kilolarıyla mutlu bazılarımız da aynaya bakınca kendini beğenmiyor ya da başkaları tarafından beğenilmediğinden kendini beğenilen konuma getirmek için uğraşıyor. En başta kendimizi değerli görmeli ve bunu kendimiz için yapmalıyız. Başkasının düşünceleri değil, bizim nasıl hissettiğimiz önemli. Ve başaramayacağımız hiçbir şey yok…