Karadut Şurubu ve Faydaları

Yaz aylarında buz gibi bir karadut şurubunun sizlere olan faydalarını biliyor musunuz? Karadut Şurubu Faydaları ve yapılışı bu yazıda
Yaz aylarında buz gibi bir karadut şurubunun sizlere olan faydalarını biliyor musunuz? Karadut Şurubu Faydaları ve yapılışı bu yazıda

Karadut şurubu içerdiği yüksek vitamin ve mineraller ile sizlerin kan hücrelerinizin sağlını en iyi şekilde korur ve destek olur. Yaz aylarında soğuk içilen Karadut Şurubu, uyku düzensizliğine iyi gelir, uykuya dalma sorunlarınızın çözümünde etkili olur.

Karadut Şurubu Yapılışı

Karadut şurubu, su ve şekerle pişirilen karadutun çıkan suyunun süzülmesiyle elde edilir. Bu sebeple şurup yapabilmek için bol şekilde karaduta ihtiyacımız var. Taze karadutların var ise yapraklarını veya yabancı maddelerini temizleyelim ve şurubu yapmaya başlayalım. Temizlediğimiz karadutları geniş bir kabın içine aktaralım. Üzerine ise bol su ilave edelim. 2-3 dakika kadar bekletelim ve suyunu süzgeçten geçirelim. Yıkanan karadutları nazik şekilde, ezilmeden geniş bir tencere içine aktaralım.

Karadutların çok ezilmemesine özen gösterelim ve içinde yabancı bir madde olmadığına veya yaprak kalmadığına emin olalım. 1 kilogram karaduta 1 su bardağı toz şekeri, 2-3 su bardağı ile su ve çeyrek limon suyunu ilave edelim. Karadut suyumuzun çok daha uzun süre dayanabilmesi için içine limon tuzu ilavesinde de bulunabiliriz. 1 kilogram karaduta 1 tatlı kaşığı ile limon tuzu ekleyebiliriz.

Hafif bir yoğun kıvam almaya başladığı an da ocaktan alabiliriz. Bir kabın içerisine tülbent veya süzgeç oturtalım. Karadut şurubumuzu süzdürelim. Altta kalan karadut şurubumuzu soğuduğunda cam şişelerinize ya da cam kavanozlara aktarıp, saklayabiliriz. Herkese afiyet olsun.

Karadut

Karadut Şurubu Faydaları

  • Sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olarak özellikle şişkinlik hissi olduğunda yemeklerin ardından rahatlıkla tüketilebiliriz.
  • Karadut şurubu ılık şekilde tüketildiğinde öksürüğe ve boğaz ağrısının azalmasına yardımcı olur.
  • Saçlarınıza iyi gelir.
  • Ağızda oluşan yaraların ve aftların çıktığı zamanlarda tüketildiğinde bu oluşan yaraların geçmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Grip, nezle gibi hastalıklara karşı sizi korur.
  • Kansızlığa iyi gelmektedir.
  • Hamilelerin, hamilelik döneminde tüketmesi yarar sağlar. Kan yapmakta, vitamin kaynağı olarak kansız olan hamilelere bu süreçte yardımcı olmaktadır.
  • Sağlık sorunlarını en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.