Karaciğere İyi Gelen Şeyler

Karaciğer önemli bir organdır, sindirim sisteminde hormon üretiminde görev alır ve hemen hemen tüm diğer organları etkiler.
Karaciğer önemli bir organdır, sindirim sisteminde hormon üretiminde görev alır ve hemen hemen tüm diğer organları etkiler.

Karnın sağ üst kısmında ve midenin üzerinde bulunur. Yaklaşık 1,4 kg ağırlığındadır. Karaciğere İyi Gelen Şeyler karaciğer sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Yarım litreye kadar kan tutabilir. Bu, vücudunuzun toplam kan akışının%13’ünü oluşturur. Karaciğerin içinde lob adı verilen iki ana bölüm vardır. Her kanat 8 ana bölümden oluşmaktadır. 

Karaciğerin görevleri şu şekildedir: 

  • Sindirim sırasında safra salgılar, bu da vücuttaki atıkları atmaya ve ince bağırsakta yağları parçalamaya yardımcı olur. 
  • Belirli plazma proteinleri üretir. 
  • Kolesterol üretimi karaciğerde meydana gelir. 
  • Fazla glikozu depolama için glikojene dönüştürebilir. (Glikojen daha sonra enerji için tekrar glikoza dönüştürülebilir) ve gerektiğinde glikoz dengesine katılır. 
  • Enfeksiyonlar ve hastalıklarla savaşır. 
  • Üre oluşumunu sağlayıp zehirli amonyağı dönüştürür. 
  • Kan pıhtılaşması olayını gerçekleştirir. 
  • Vücudu toksin, alkol, zehir maddelerinden arındırır. 

Yukarıda görüldüğü gibi karaciğer birçok önemli ve hayatımızı etkileyen faaliyetlerin gerçekleştiği organımızdır. Bu yüzden karaciğerimize iyi bakmamız gerekmektedir. Karaciğer, vücudumuzdaki zehir ve atık maddelerin toplandığı bölge olduğundan dolayı temizlenmesi için bizlerinde bir şeyler yapması gerekmektedir. 

Karaciğer Temizliği İçin Yapılması Gerekenler 

Karaciğer temizliği için öncelikle sağlıklı beslenme büyük önem taşımaktadır. Aşırı tuzlu, şekerli, kızartma, işlenmiş gıdalar, katkı maddeli gıdalar gibi gıdalarla beslenirsek karaciğerimizde bolca toksin birikir ve karaciğerimizin ömrünü azaltmış oluruz.  

Bundan ötürü sağlıklı beslenme, karaciğer sağlığı açısından birinci kuralımızdır. İkincisi ise alkol kullanımıdır. Alkol kullanımı karaciğere zarar veren en büyük durumlardan biri olduğu için alkol kullanımının en minimum düzeyde tutulması gerekmektedir. Karaciğere İyi Gelen Şeyler yazımız sizler için yazılmıştır.

Üçüncü durum ise karaciğer temizleyici bitki çayları ve meyve sebzeler tüketmektir. Karaciğer temizleyici gıdalar tüketmek karaciğeri temizleyecek ve sağlığımızı iyi yönde etkileyecektir. 

Karaciğer Temizleyici Besinler 

Demirhindi 

En uygun Demirhindi Efsane Kahve | Şifa Pazarım´da
Karaciğere iyi gelen şeyler

Demirhindi meyvesi, karaciğeri temizleme özelliğiyle baya ünlü bir meyvedir. Kurutulmuş demirhindi meyvesinin kaynatılıp suyunun içilmesi karaciğerdeki tüm toksinleri temizleyip karaciğerin yağlanmasını önlemektedir. Bu yüzden karaciğer temizliğinde demirhindi kullanımı mutlaka olmalıdır.  

Enginar 

Karaciğere iyi gelen yiyecekler denilince akla ilk gelen enginardır. Enginar besin açısından zengindir; bol miktarda A, C ve B vitaminlerinin yanı sıra potasyum, manganez ve kalsiyum gibi mineraller içerir. Enginar safra akışını hızlandırır. Bu şekilde, safra kanalı tıkanıklığını ve safra kesesi hastalığını önleyebilir, sindirimi teşvik edip hazımsızlığı önleyebilir. Kandaki kolesterol seviyelerini dengelemeye yardımcı olarak hiperlipidemiyi önlemeye yardımcı olur. Enginar, karaciğere ek olarak böbreklerdeki üre konsantrasyonunu da arttırır ve idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bu sayede kanı temizleyebilir ve vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olabilir. Orta boy bir enginar yaklaşık 60 kalori içerir. Düşük enerji içeriği nedeniyle kilo kontrolü için de çok faydalı bir besindir. İyi bir lif kaynağı olduğu için sindirim sorunlarının önlenmesine de yardımcı olur.  

Kahve 

Kahvenin sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi vardır, faydalarından biri de karaciğer sağlığını korumaktır. Bilimsel araştırmalar dikkate alındığında, mevcut karaciğer hastalığı olan hastalarda bile kahve içmenin hastalığın gelişimini önleyebileceği ve tedaviyi destekleyebileceği bulunmuştur. Kahve içmeyenlerle karşılaştırıldığında, düzenli ve orta düzeyde kahve içen karaciğer hastalığı olan kişilerin kalıcı karaciğer hasarı ve siroz geliştirme olasılığı daha düşüktür. Kahve, serbest radikalleri nötralize eden ve oksidatif stresi azaltan antioksidanlar içerir. Bu şekilde karaciğer kanserini ve diğer tüm kanser türlerini önleyebilir.  

Yeşilçay 

Yeşil çay çok değerli bir besindir, sağlık yararları açısından pek çok bilimsel çalışmaya konu olmuş ve bu çalışmalar birçok faydası olduğunu kanıtlamıştır. Araştırmaya göre, düzenli olarak yeşil çay içmeye alışkın kişilerin alkolsüz yağlı karaciğeri önemli ölçüde daha kolay iyileştirebildiği bulunmuştur. Yeşil çay aynı zamanda önemli bir antioksidan kaynağıdır ve vücuttaki oksidatif stresi azaltarak karaciğer kanserini ve diğer birçok kanser türüne koruyucu etki gösterir. Yeşil çay iltihabı azaltmaya yardımcı olur ve karaciğer iltihabını iyileştirmeye yardımcı olur. Mevcut hepatit hastalarında enfeksiyonun neden olduğu karaciğer hasarını önleyebilir.