Kansızlık Bitkisel Tedavi

Kansızlık ile baş edenler için evde kullanabileceğiniz kansızlığa iyi gelen yiyecekler yazımızı okuyun!.
Kansızlık ile baş edenler için evde kullanabileceğiniz kansızlığa iyi gelen yiyecekler yazımızı okuyun!.

Kansızlık, bir diğer adıyla anemi, organlara oksijen taşımak için gereken sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin bulunmadığı durumlarda kendini gösterir. Bu kan hücreleri yeterli miktarda değilse, anemi ortaya çıkar. Sürekli yorgun olma durumu, nefes darlığı ve baş ağrısı gibi semptomlarınız varsa, anemi belirtisi olabilir. Kansızlığın giderilmesinin tıbbi bir tedavisi olsa da, bitkisel bazı yöntemler sayesinde anemiyi azaltmak mümkündür.  

C:\Users\Win 10\Desktop\Yeni klasör (2)\5de7a55218c7730e34195173.jpg

Kansızlık Nedir? Belirtileri Nelerdir? 

Vücutta sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimi azsa anemi ortaya çıkmaktadır.  Başlıca kansızlık belirtileri şöyledir: 

  • Ciltte solgunluk 
  • Yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu 
  • Baş dönmesi, baş ağrısı 
  • Sinirli olma hali 
  • El ve ayaklarda uyuşma 
  • Ağız kenarlarında yara oluşması ve dudakların çatlaması 
  • Saç dökülmesi  

Kansızlık İçin Çözüm Niteliğinde Yiyecekler  

Pancar  

Kansızlık tedavisinde başarılı olan yiyeceklerden ilki pancardır. Pancar, içerisinde demir, lif, kalsiyum ve pek çok vitamini barındırır. Tüm bunların yanında, vücuda oksijen kaynağı sağladığı için kan hücrelerinin artmasına yardımcı olur.  

Pancarı tüketmek için, havuç ve tatlı patates kullanılabilir. Bu üç malzemenin suyunu sıktıktan sonra günde üç defa olmak üzere tüketebilirsiniz. Bunun yanında, pancarın salatası ya da pişirilmiş hali de fayda sağlamaktadır. Besin değerinin artması içinse, pancarı kabuğu ile birlikte tüketebilirsiniz. 

C:\Users\Win 10\Desktop\Yeni klasör (2)\pancar.jpg

Ispanak 

Ispanakta var olan demir ile vücutta sağlıklı kırmızı kan hücresi üretimi artmaktadır. Günlük tüketeceğiniz bir fincandan biraz daha fazla ıspanak ile demir ihtiyacınızın yüzde 35’lik bir kısmını karşılayabilirsiniz. Ayrıca ıspanak, folik asit ihtiyacının da yüzde 33’lük bir kısmını karşılamaktadır.  

Pek çok açıdan sağlıklı olan bu yiyeceği, yemeklerinizde ya da çorbalarınızda tüketebileceğiniz gibi, suyunu içerek de fayda sağlayabilirsiniz. 

Pekmez 

Pekmez, özellikle demir eksikliği olan bireyler için vazgeçilmez yiyeceklerden biri olmalıdır. İçerisinde bulunan mineraller sayesinde sağlıklı kırmızı kan hücresi üretiminde yardımcı rol oynar.  

Pekmezi süt ya da su içerisine katarak içecek halinde tüketebileceğiniz gibi, bir çorba kaşığı ile tek başına da tüketebilirsiniz. 

C:\Users\Win 10\Desktop\Yeni klasör (2)\pekez.jpg

Elma  

Demir açısından zengin olan yiyeceklerden biri de elmadır. Her gün en az bir tane elma tüketmek kansızlığın giderilmesinde faydalı olacaktır. Elmanın suyunu pancarı suyu ile birleştirerek de tüketebilirsiniz. Tadı kötü gelirse, bir miktar bal ekleyerek içilebilir bir kıvama getirmeyi deneyebilirsiniz.  

Nar 

Nar, içeriğindeki C vitamini, demir, kalsiyum ve magnezyum sayesinde, vücuttaki demir emilimini arttırır. Narı tek başına tüketebileceğiniz gibi, suyunu içerek de fayda sağlayabilirsiniz. Şayet, nar size ekşi geliyor ve tüketmekte zorlanıyorsanız, kurutulmuş nar çekirdeğini ılık bir süt ile karıştırarak tüketebilirsiniz. 

C:\Users\Win 10\Desktop\Yeni klasör (2)\na.jpg

Muz 

Vücuda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretiminde yardımcı olan yiyeceklerden biri de muzdur. Muzu tek başına tüketebileceğiniz gibi, ezerek bal ile ya da Hint bektaşi üzümü ile de tüketebilirsiniz. 

Susam  

Susam, kansızlığın giderilmesi için kullanılan en faydalı besinlerden biridir. 2- 3 saat suyun içerisinde bekleteceğiniz siyah susamı süzerek tohumları ezin. Tohumlar hamur kıvamı alıncaya kadar bu işlemi devam ettirin. Ardından, iki çorba kaşığı kadar bal ilave edin ve karıştırarak tüketin. İsterseniz bal yerine süt ekleyerek içecek olarak tüketebilirsiniz. 

C:\Users\Win 10\Desktop\Yeni klasör (2)\siyah susam.jpg

Çemen 

Vazgeçilmez lezzetlerden biri olan çemen, kansızlık tedavisinde etkili olan yiyeceklerden biridir. Tüketeceğiniz çemen ya da çemen otu tohumu ile anemiyi azaltmanız mümkündür. Çemen otu tohumunu kanmak için, pilav ile birlikte pişirebilirsiniz.  

Kuru Siyah Frenk Üzümü 

Kırmızı kan üretiminde en etkili vitaminlerden olan C vitamini, kuru siyah frenk üzümünde fazlaca bulunmaktadır. Anemi tedavisinde mutlaka tüketmeniz gereken besinlerden olan kuru frenk üzümünü, bir gece boyunca suda beklettikten sonra çekirdeklerini temizleyerek tüketebilirsiniz. 

C:\Users\Win 10\Desktop\Yeni klasör (2)\6-فوائد-صحية-للزبيب-الاسود-المجفف-6-Health-Benefits-Of-Dried-Black-Currants-770x402-1-1280x720.png

Hurma 

Pek çok açıdan sağlıklı olan hurma, demir ve C vitamini bakımından zengindir.  Bir gece boyunca süt içerisinde bekleteceğiniz 2 tane hurmayı, beklettiğiniz süt ile birlikte tüketebilirsiniz ya da kuru bir şekilde yalnızca yanında süt içerek de tüketebilirsiniz. Bu şekilde de fayda sağlayacaktır.  

Her hastalıkta olduğu gibi anemi de de tüketilen besinler son derece önemli olmaktadır. Bu sebeple, dengeli beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir.