Kalp damar Tıkanıklığı Nedir? Tedavi Yöntemleri ve Bitkisel Çözümler

Damar tıkanıklığı, ciddiye alınmadığında büyük sorunlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Bu yazıda, damar tıkanıklığının tedavi yöntemleri ve bitkisel çözümler ve damar tıkanıklığı hakkında bilinmesi gereken pek çok konuda detay vereceğiz.
Damar tıkanıklığı, ciddiye alınmadığında büyük sorunlar doğurabilen bir rahatsızlıktır. Bu yazıda, damar tıkanıklığının tedavi yöntemleri ve bitkisel çözümler ve damar tıkanıklığı hakkında bilinmesi gereken pek çok konuda detay vereceğiz.

Vücudumuzun tüm bölgelerini tamamen saran ve kan akışını sağlayan damarlarımız da, her şey de olduğu gibi zaman içerisinde deforme olur ve sağlamlığını kaybeder. Normal şartlarda damar tıkanıklığı süreci 70-80 yıl sürse de, yanlış ve sağlıksız beslenme, gen aktarımı, hareketsiz kalmak ve başka hastalıklardan ötürü ağır ilaçlar kullanmak bu süreyi kısaltabilir.

Kalp damar tıkanıklığı çoğu zaman kalp krizi ile sonuçlanana kadar fark edilmeyebilir. Kalbe bağlı olan damarlardan herhangi birinin tam anlamıyla tıkanması, kalp krizine sebep olurken, hemen müdahale edilmediği sürece hastanın hayatını kaybetme ihtimali çok yüksektir. İnsan vücudunda her bir damardan dakika da ortalama 250 mililitre kan, doku hücre ve organlara ulaştırılmaktadır.

Spor yapıldığında, aşırı hareket halinde olunduğunda ya da dans gibi aktiviteler yapıldığında pompalanan kan miktarı 3-4 kat artabilir. Aşırı strese ve heyecana maruz kalındığında da vücut tıpkı spor yapmış gibi enerji sarf eder ve bundan dolayı kalp krizi geçiren insanlar da vardır. Damarlara pompalanan kan miktarı arttığında, tıkanmak üzere olan damarlara yük ağır gelir ve yırtılabilir. Yırtıldığında damarın çevresinde ki yağ dokuları damar yoluna girerek tam tıkanmaya sebep olurlar.

Kalp Damar Tıkanıklığını Açmanın Yolları

Eğer vücudunuz da tıkanmış damarları kalp krizi geçirmeden önce teşhis etmişseniz, şanslısınız demektir. Bu sorunla karşılaşan insanlar genellikle ciddiye almadıklarından, kriz sonrası eğer yaşamlarını yitirmediyseler, ameliyatla hayatlarına dönebilmekteler. Damar tıkanıklığının en büyük sebebi vücutta oluşan yağ tabakalarıdır. Kilosu fazla olan insanlarda damarlar yağ tabakalarının arasından geçerek doku ve organlara kan taşımak için uğraşırlar. Tabakanın altında baskı altında kalan damar yeterince kan taşıyamaz ve bu süreç uzun vadede bölgede uyuşma ve ağrı ile kendini gösterir. Eğer damar tıkanıklığından şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Taryum testleri ve efor testi ile tıkanıklığın ne derece olduğunu öğrenmeniz mümkün. Gerekirse doktor önerisiyle elektrokardiyogram da yaptırmanız gerekebilir. Sonuçlara bağlı olarak doktorun verdiği ilaçları ve perhizi harfi harfine kullanmalı ve dikkat etmelisiniz. Kalp damar tıkanıklığı, diğer tıkanıklıklara göre en önemli olandır. Kalp damarlarında tıkanıklık görülürse anjio yapılarak damarlar açılır.

Kalp Tıkanıklığı Açılmazsa Neler Olur?

 Başta da belirtildiği gibi damar tıkanıklıkları ve özellikle kalp damar yolunda oluşan tıkanıklıklar son ana kadar kendini belli etmeyebilir. Ya da tam tersi teşhis koyulsa da hasta tarafından dikkate alınmaz ve hasta � kadar tıkalı olan damarı çok efor sarf etmediği ve ani hareket etmediği sürece bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kalp damar tıkanıklığı sebebiyle kalp krizi geçiren kişilerin � oranında damarları tıkalıdır. Yoğun stres, efor harcandığında veya üzüntü anında tıkalı olan kalp damarı sertleşerek kapanır ve birkaç saniye içerisinde kalpte çok şiddetli bir ağrı hissedilerek kalp krizi geçirilir. Kalp krizi sırasında kalpten organlara akışı sağlanmayan kan, damar ve kalp arasında sıkışarak kalır ve ters yönden çıkmak için uğraşır. Buda kalp krizi sırasında ağrıya sebep olur. Bu durum birkaç dakika sürer ve damarların tıkanıklığında azalma oluşmazsa maalesef hasta hayatını kaybeder.

Kalbinize İyi Bakmak İçin Öneriler

Damar tıkanıklığı sorunu yaşamıyor olmanız hiç yaşamayacağınız anlamına gelmez. Normal kilo endeksine sahip olsanız bile, tükettiğiniz gıdaların doymuş yağ oranlarına dikkat etmelisiniz. Ülkemiz de oldukça fazla tüketilen ve doymuş yağ oranı çok fazla olan kebap, köfte, börek gibi yiyecekleri kontrollü şekilde tüketmeniz gerekir. Makarna ve hamburger gibi besinler sosları ya da bünyelerinde barındırdıkları doymuş yağ oranı dolayısıyla bu tehlikeli listenin içindeler. Vücudumuzun elbette yağa da ihtiyacı var. Ancak bu ihtiyacı fındık yağları, zeytinyağı, kanola yağı, ceviz, badem gibi doymamış yağ oranına sahip ürünlerle karşılamalısınız.

Zencefil, kalp damar tıkanıklığı için en çok şifa dağıtan bitkidir. Kanı sulandırıcı özelliğe sahip olan zencefil, kan akışını gevşetecek ve doğal bir aspirin yerine geçecektir. Düzenli zencefil tüketen insanlarda kolesterol oranında da düşüş gözlenmiştir. Zencefili baharat olarak yemekleriniz de kullanabildiğiniz gibi dilerseniz çayını demleyerek günde üç dört bardak tüketebilirsiniz.

Damarlar etrafında pusu kurmuş yağları eritmek için kullanılan ve kalp krizini önlemekte birebir, Meksika biberi olarak da anılan Cayenne biberini bol tüketmelisiniz. Mide rahatsızlığından mustarip olan kişilerin, çok acı olmasından dolayı Cayenne biberi tüketmeleri önerilmez. Böyle bir probleminiz yoksa haftada üç dört kez Cayenne biberini yemeklerinize katarak kullanabilirsiniz. Düzenli olarak kullandığınız bir ilacınız varsa, bu biberi doktora danışarak tüketin.

Kalp damar tıkanıklığına ve kolesterol hastalığına düşük bütçeli ancak çokta faydalı olan yeşil çay da faydalıdır. Kavrulmamış ve normal çaydan farklı olarak içerisinde yoğun şekilde antioksidan biriktiren yeşil çay, kanda ki zararlı mikroplarla savaşır ve kan basıncını da düzene sokar. Damar tıkanıklığı bitkisel yollarla açılır mı diye düşünenler bu üç mucizevi bitkiyi sofralarından eksik etmez ve doymuş yağ oranını kontrol altına alırlarsa, oldukça pozitif sonuçlar alacaklardır. Yediğinize içtiğinize dikkat ederek, daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmeniz mümkün olacaktır.