İsveç Diyeti Nasıl Uygulanır?

Günümüzde kilo sorununun fazla olmasıyla diyet çeşitleri oldukça artmıştır. İsveç diyetini uygulayarak sizlerde kilo verebilirsiniz.
Günümüzde kilo sorununun fazla olmasıyla diyet çeşitleri oldukça artmıştır. İsveç diyetini uygulayarak sizlerde kilo verebilirsiniz.

Günümüzde kilo sorununun fazla olmasıyla diyet çeşitleri oldukça artmıştır. Birçok ülke de bu konuda diyetler uygulanmakta ve uygulayanlar tarafından ise en etkili olanı tercih edilmektedir. İsveç diyeti ise sık sık duyulan bir diyet şeklidir. Etkili olmasından dolayı ise çok fazla araştırılıp uygulanmaya çalışılmaktadır.

İsveç diyeti, Amerikan Kalp Vakfı tarafından en çok önerilen diyetlerden biridir. İsveç diyeti, iki hafta sürmektedir ve metabolizmayı oldukça değiştirmektedir. Bu diyetin düzenli ve planlı bir şekilde uygulanmasıyla birlikte 2 yıl boyunca fazla kilo alımını engellediği tespit edilmektedir. İsveç diyetini herkes uygulayamayabiliyor. Uzmanlar tarafından hastalığı olanlar ve 35 yaş üstü olanların bu diyeti dikkatli uygulamaları öneriliyor.

İsveç Diyetinin Kuralları

2 haftalık maraton da nasıl besleneceğiniz ve neler uygulayacağınız oldukça önemlidir. 2 hafta uyguladıktan sonra yaklaşık 3 aydan fazla bir zaman geçmeden tekrarlanmaması gerektiği önerilmektedir. İsveç diyetini 6 gün geçmeden bırakmamalısınız.

İsveç diyetini 2 haftadan fazla uygulamamalısınız. Günde 2 litre altında su tüketmemeniz gerekmektedir. Bu süreçte alkolmeyve suyu ve gazlı içecekler kesinlikle kullanılmamalıdır. Zeytinyağıfındık yağı ya da tereyağı kullanmalısınız.

Yağ oranı yüksek olan peynirleri tercih etmelisiniz. Yumurta İsveç diyetinin en önemli noktasıdır. Kolesterolü olanlar yumurtanın beyazını tüketebilirler. Bademkajuceviz ve çekirdek tüketebilirsiniz. Sebzeleri haşlayarak tüketmeye özen gösterin.

Yağsız pişirme yöntemiyle et ve balık tüketebilirsiniz. İsveç diyeti bu kurallar uygulanmadığında istediğiniz sonucu vermeyecektir. Üstelik sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir. O yüzden İsveç diyetinin kuralları oldukça önemlidir. Bunları dikkate alarak diyeti uygulamalısınız.

İsveç Diyetinin Beslenme Şekli

İlk gün, mis gibi bir şekerli kahveyle güne başlayabilirsiniz. Günü 200 gramlık bir dana biftek ve zeytinyağlı yeşil salatayla sonlandırabilirsiniz.

2. günde yine günü şekerli bir kahveyle açmalısınız. Ara öğün olarak 100 gramlık bir yoğurt tüketin. Günü yine 200 gramlık dana biftekle ve ardından bir meyveyle sonlandırın.

3. günde ise yine listemizin başında olacak şekerli kahveyi ihmal etmeyin. Ara öğün olarak iki tane haşlanmış yumurta tüketin. Günü haşlanmış ıspanak ve meyveyle sonlandırın.

4. günde ise şekerli kahvenizi 1 dilim kızarmış ekmekle tüketebilirsiniz. Ara öğününüz yani öğle yemeği yerine geçecek öğününüz olarak iki haşlanmış yumurtanın yanına havuç ekleyin. Günü bir kâse yoğurtla ve bir bardak portakal ile sonlandırabilirsiniz.

5. gün limonlu havuç suyuyla güne başlamalısınız. Öğle yemeği öğününüz de ise haşlanmış balık tüketmelisiniz. Günü brokoli ve biftek tüketerek sonlandırabilirsiniz.

6. gün ise şekerli kahvenize devam ederek sabah şekerli kahveyle başlamalısınız. Öğle yemeğinde haşlanmış yumurta ve havuç tüketin. Günü 200 gramlık tavukla ve zeytinyağlı yeşil salata ile sonlandırabilirsiniz.

İsveç diyeti bu şekilde uygulanmalıdır.