Hazır Noodle Neden Zararlıdır?

2000'li yılların başından itibaren beş dakika içerisinde hazır olan yemekler hayatımıza bir girdi, ne yazık ki kolay kolayda çikacağa benzemiyor
2000'li yılların başından itibaren beş dakika içerisinde hazır olan yemekler hayatımıza bir girdi, ne yazık ki kolay kolayda çikacağa benzemiyor

Neredeyse mutfağımızda pişen tüm çorbaların envai çeşidi hazır çorbalar sayesinde beş dakika gibi kısa bir süre içinde hazırlanmaktadır Sadece hazır çorba ile sınırlı kalsa iyi. Artık bir çok yemeğin hazır pişmiş paketlenmiş halini bulmak çok kolay. İşte, hazır noodle da bunlardan biri. Çoğunlukla gençlerin ve çocukların rağbet gösterdiği hazır noodle neden zararlıdır konusu bu yiyeceği çok sık tüketen kişiler tarafından bilinmemektedir. Yada bilinmesine rağmen zararları görmezden gelinmektedir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki 20/25 sene öncesine kadar gençler ve çocuklarda günümüzde çok yaygın olarak görülen bir çok hastalığın görülme sıklığı çok çok azdı. Peki ne oldu da yirmi yirmi beş yıl içinde hastalıklar ve hastalar bu kadar artış göstermiştir. Bu sorunun cevabı çok basit aslında. Emek verip mis gibi sağlıklı tencere yemekleri pişirmek yerine beş dakika içerisinde hazır olan ve bir o kadar lezzetli hazır yemek yemeyi tercih etmek sağlığımızın bozulmasının birinci nedenidir. Hazır yemekler arasında en sağlıksız olarak gösterilen hazır noodle zararları nelerdir?

Hazır Noodle İçindeki Görülmeyen Tehlikeler

Noodle aslında çubuk makarna ile uzun uzun kesilmiş erişte gibi olan, esasen çok lezzetli ve sağlıklı bir gıdadır. Tabi ki de katkısız ve doğal gıdalar kullanılarak yapıldığı takdirde. Aksi halde lezzetini arttırmak için birbirinden farklı katkı maddeleri, kıvam arttırıcılar, raf ömrünü uzun tutmak için kullanılan koruyucu maddeler ve Çin tuzu ile hazırlanan sosları işin içine girdiği zaman sağlıklı olmaya bir kenara bırakın hazır noodle zararları bir süre sonra tek tek ortaya çıkacaktır.

En katkısız olduğunu iddia eden tüm noodle içerisinde palm yağı, asit miktarını düzenleyici, pişirme esnasında lezzetini ve yoğunluğunu ayarlayabilmek için kıvam arttırıcı, aroma verici, bol miktarda tuz ve hangi kalitede olduğu belli olmayan buğday unu bulunmaktadır. Bunlar sadece noodle içerisinde değil marketlerde paketlenmiş olarak satılan tüm gıdaların içerisinde bulunmaktadır. Bu katkı maddeleri uzun vadede insan sağlığı üzerinde ciddi sağlık sorunlarına neden olmakta iken noodle paketleri içerisinde bulunan hazır sos karışımı çok çok daha zararlıdır.  Sebzeli noodle diye satılan fakat içerisinde bir tane bile gerçek sebze olmayan sebze çeşni sosun içerisinde şunlar bulunmaktadır.  Et tadı veren soslar, gerçek soğan sarımsak biber kullanmak yerine maliyeti düşürmek adına bu gıdaların tozu kullanılmaktadır. hazır noodle içindekiler tek tek ayrıntılı bir şekilde paketlerinin arkasında yasal mevzuat gereği yazılmaktadır. 

Hangi gıda olursa olsun içinde Çin tuzu varsa bilin ki sağlığınız büyük tehlike altında. Çünkü Çin tuzu, içine girdiği her şeyi aşırı lezzetli hale getirmekle kalmıyor, ciddi anlamda bağımlılıkta yapmaktadır.  Çocuklarda ve gençlerde kalp rahatsızlıkları, tansiyon, şeker ve kanser hastalıklarının bu kadar fazla görülmesinin esas nedeni olmasa da bütün hastalıkların ana çıkış kaynağını koruyuculu, katkı maddeli ve lezzetlendirmek için Çin tuzu gıdalar oluşturmaktadır.