Hamileyken Tüketmeniz Gereken Yiyecekler

Hamileyken tüketebileceğiniz sağlıklı besinleri sizler için listeledik.
Hamileyken tüketebileceğiniz sağlıklı besinleri sizler için listeledik.

Sağlıklı her çiftin sahip olmak istediği küçük bir bebek için hazırlanıyorsanız bazı gıdaların alımına artık dikkat etme zamanı gelmiş demektir.  İşte bu yüzden hamilelerin gün içerisinde ana öğünlere ve atıştırmalara daha da önem vermesi gereklidir.  İşte kesinlikle yemeniz gereken besinler

  • Protein
  • Vitamin ve mineraller
  • Lif ve sıvılar
Bakliyatlar

 Sağlıklı yağ türleri

  • Hamilelik sırasında anne karnındaki bebeğinizin en çok ihtiyaç duyduğu besinlerin başında süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri gelmektedir. Süt ürünleri en iyi protein kaynağıdır. İçerisinde yüksek miktarda fosfor,  B vitamini magnezyum ve çinko bulundurur.
  • Yoğurt diğer süt ürünlerinden daha fazla kalsiyum bulundurur. Ayrıca içerisinde sindirim sağlığını destekleyen periyodik maddeler içerir.

Bakliyat

  • Bakliyat gurubu olan mercimek, bezelye, fasulye, nohut, soya fasulyesi ve yer fıstığını içerir.

Bakliyatlar da bitkisel kaynaklı lif, protein, demir, folat ve kalsiyum kaynaklarıdır hamilelik esnasında vücut bu gibi maddelere daha fazla ihtiyaç duyar. Bu sebeple her gün düzenli olarak öğünlerinize bakliyat eklemelisiniz.

 Tatlı Patates

A vitamini bakımından zengin olan patates beta karoten bakımından yüksek bir gıdadır. Lif bakımından yüksek bir gıda olmasından dolayı uzun süre tok tutar ve kan şekeri artışlarını azaltır.

Balık

Yüksek miktarda omega 3 bulundurmasından dolayı bebeğin beynini ve gözlerini oluşturmaya yardımcı olur.

Yumurta

İhtiyaç duyduğunuz hemen hemen bütün besinlerden bulunduran yumurta en sağlıklı gıdalardan biridir.

Brokoli ve yeşil yapraklı sebzeler

Lif C vitamini A Vitamini,  K vitamini, kalsiyum demir folat ve potasyum bakımından zengindir.

Yağsız et ve proteinler

Yağsız dana eti, tavuk ve hindi eti yüksek kaliteli protein vardır. Bu gıdalar demir ve b vitamini bakımından zengindir.

Demir hamilelik döneminin her safhasında önemli bir madde olmasından dolayı bu süreçte dikkat etmeniz gereken bir vitamindir

Meyveler

Meyveler su, karbonhidrat, C vitamini, lif ve antioksidan bulundurmasından dolayı hamileyken en çok tercih edilen gıdalardan biridir.

Tam tahıllar

Tam tahıllarda lif vitamin v bitki bileşikleri ile dolu olmasıyla protein içerir . Bu da insanlarda genellikle eksik olan b vitamini, lif ve magnezyum ihtiyacını karşılar.

Avakado

Lif, B vitamini, K vitamini, potasyum ve C vitamini bulundurmasından dolayı hamilelerin bu gıdaya daha fazla ihtiyacı vardır.

Su

Vücudun büyük bölümünü oluşturan su özellikle hamilelikte daha da önemli hale gelmektedir. Hamilelikte kan hacminin %45 artmasıyla suya daha fazla ihtiyaç duyulur bu sebeple günlük su miktarına dikkat etmek gereklidir. Eksikliğinde baş ağrısı, anksiyete, yorgunluk, depresif ruh hali, gibi durumlar meydana gelebilir.

Aynı zamanda kabızlığı gidermeye ve idrar yolu enfeksiyonunun engellenmesini sağlar.