Gözleri Koruyan 11 Muhteşem Besin Grubu

Göz sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için tüketmeniz gereken en faydalı 11 besin grubunu sizler için derledik.
Göz sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için tüketmeniz gereken en faydalı 11 besin grubunu sizler için derledik.

Gözler insanların en önemli organıdır. Dünyanın güzelliklerini görmeyi sağlayan gözleri korumanın da önemi büyüktür. Göz sağlığı açısından tüketmemiz gereken bazı besinler bulunmakta olup aynı zamanda göz çevresinde oluşan halkalarını veya şişliklerini hangi besinler yoluyla yok edebiliriz? İşte, göz sağlığını koruyan 11 muhteşem besin maddesi nedir? İşte ayrıntılar…

Göz sağlığına iyi gelen yiyecekler

 1. Lahana

 Lahana içerisinde barındırdığı karotenler sayesinde insanlarda göz yapısını korur ve katarakt riskini minimum seviyeye indirerek mükemmel bir fayda sağlar. Lahananın hem yemeği hem turşusu faydalıdır.

2. Somon Balığı

 Göz kuruluğunu gidermek için somon balığı tüketmelisiniz. İçeriğinde yüksek omega 3 bulunan somon göz sağlığı yönünden mükemmel bir besin maddesidir.

3. Ceviz

 Hem göz hem de beyin gelişimi açısından iyi bir besin maddesidir. Aynı zamanda ceviz göz çukurlarına da iyi gelmektedir. Mutlaka sabah kahvaltılarında veya günde bir avuç ceviz yemeniz tavsiye olunur.

4. Kabak

A vitamini yönünden zengin olan kabak gece körlüğüne ve katarakt oluşumunu engeller.

5. Ispanak

Gözlerin görme işlevini daha iyi yerine getirebilmesi için ıspanağın içinde bulunan A vitamini bolca bulunmaktadır. Bundan dolayı ıspanak tüketilmesi tavsiye olunur. Ayrıca ıspanak zararlı ışınları da engelleyecek gözü korur.

6. Yeşil Çay

İnsan vücudunun dinlenmesine aynı zamanda göz yorgunluğun giderilmesine karşı yeşil çay tüketilmesi tavsiye olunur ve ayrıca güçlü antioksidan olması sebebiyle de göz retinasını korur.

7. Havuç

 Hem dişlerin sağlığı açısından hem dişlerin beyazlatılması aynı zamanda gözler için mükemmel bir besin maddesidir. Çünkü havuç içeriğinde gözler için lazım olan beta karoten bileşenine sahiptir.

8. Kivi

Kivi göz damarlarını besleyen ve koruyan bir besin maddesidir. Ayrıca gözdeki hücrelerin ve gözün bakterilere karşı korunmasında önemli bir görev üstlenir.

9. Mısır

Mısır içerinde barındırmış olduğu Karotenoid isimli bileşeni görme bozukluğunu engelleyen bir maddedir. Aynı zamanda bu bileşen görmeyi iyileştirmektedir.

10. Salatalık

 Özellikle gözlerdeki şişkinliği almak için salatalık kabuğunu göz altlarına koymanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda göz şişkinlikleri içinde yuvarlak dilimler halinde doğranmış olduğunuz salatalıkları da göz çevresine yerleştirebilirsiniz.

11. Yoğurt

 Yoğurt göz altlarındaki oluşan halkalar gidermek için kullanılabilir. Günümüzde yoğurt kürleri oldukça meşhurdur.