En Faydalı Bitki Çayı

Nerdeyse her bitki çayı insan sağlığı için pek çok olumlu etki bırakır. Mis gibi kokan ve oldukça sağlıklı olan bitki çayını her gün içmeniz gerekir.
Nerdeyse her bitki çayı insan sağlığı için pek çok olumlu etki bırakır. Mis gibi kokan ve oldukça sağlıklı olan bitki çayını her gün içmeniz gerekir.

Özellikle kış aylarında içeceğiniz sıcacık bitki çayları sayesinde hastalıklardan da korunmuş olacaksınız. Soğuk havada içinizi ısıtan bitki çaylarını tüketmeniz sağlığınız açısından da bir hayli önemlidir.  

Bütün bitki çaylarının sağlığınıza çok büyük olumlu etkileri olsa da en faydalı bitki çayı yeşil çaydır diyebiliriz. Çok sayıda antioksidanı ve sağlığa yaralı mikro bileşeni içinde bulunduran yeşil çayı her gün tüketmeniz durumunda günlük fonksiyonlarınız yerine getirilir ve hastalıklara karşı vücudunuz direnç gösterir. Düzenli olarak yeşil çay tüketmeniz durumunda yani her gün 1 veya 2 fincan yeşil çay içmeniz durumunda bu etkilerden yararlanabilirsiniz.  

yeşil çay 500*600 ile ilgili görsel sonucu

Yeşil Çay ve Sağlığa Olumlu Etkileri  

  1. Sağlığa faydalı olan biyoaktif bileşenleri içerir: İçerdiği bileşenler sayesinde vücudu hastalıklardan korumayı sağlayan yeşil çay vücudu hastalıklara karşı korur. İçerisinde polifenol ve kateşin maddeleri oldukça fazla bulunur. Bu antioksidanların vücudu kansere karşı koruma etkisi vardır.  
  1. Vücudumuzun bilişsel fonksiyonlarını geliştirir: Yeşil çayda, kahve kadar olmasa da bol miktarda kafein vardır. Bu sayede gün içerisinde kendinizi daha canlı ve aktif hisseder aynı zamanda hafızanızı güçlendirirsiniz. Yeşil çayın içinde bulunan L-teanin adında kan bariyerini geçebilen bir aminoasit vardır. Bu asit anksiyetenin önlenmesini sağlar. Aynı zamanda beyninizde dopamin ve alfa dalgaları üreterek bilişsel faaliyetlerinizi güçlendirir.  
  1. Kilo vermenizde büyük rol oynar: Yeşil çayın düzenli tüketimi, metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermenizi sağlar. Bu yüzden kilo verme dönemindeyseniz, yeşil çay tüketmeye özen göstermelisiniz. Bir fincanında yalnızca 2 kalori bulunan yeşil çay tam bir zayıflama içeceğidir.   
  1. Yeşil çayın kronik hastalıklara karşı koruma etkisi vardır: Yeşil çay içeriğinden dolayı; insülin direncini azaltır, kan ve şeker seviyelerini dengeler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmayı önler ve kolesterolü dengeler.  
  1. Kansere yakalanma riski azdır: Kanser dediğimiz hastalık, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıyla ortaya çıkar. Yeşil çayında içerisinde yer alan antioksidanla, hücrelerde oksidatif hasarın oluşumunun önlenmesi sağlanır. Düzenli olarak yeşil çay tüketen insanlarda göğüs, prostat ve kolorektal kanser türlerine karşı koruyuculuk bilimsel olarak kanıtlanmıştır.     
yeşil çay 500*600 ile ilgili görsel sonucu

Yeşil Çay Nasıl Tüketilmelidir?  

Her şeyde olduğu gibi yeşil çayı da fazlaca tüketmek zarardır. Günde 2 veya 3 fincandan fazla yeşil çay tüketilmemelidir. İçinde tanin bulunması dolayısıyla; mide ağrısına, mide bulantısına ve kabızlığa yol açabilen yeşil çay fazla tüketilmesi durumunda mide asidine de yol açabilir. Bu gibi sorunlara neden olmaması için yeşil çayı aç karnına değil tok karnına içmeniz gereklidir. Özellikle böbrek hastalığınız varsa, hamile bir kadınsanız veya tansiyon hastasıysanız yeşil çayı içmeden önce bir doktora danışmanız gereklidir.  

Bunun dışında sade olarak da içebileceğiniz yeşil çayın içine; limon, fesleğen, nane gibi farklı baharatlarda katabilirsiniz.  Yeşil çayı pek çok farklı şekilde hazırlamanız mümkündür. Ancak eğer amacınız kilo vermek ise bu tarif tam size göre olacaktır. Kilo vermek için hazırlayacağınız yeşil çayın malzemeleri; 1 bardak su, 1 yemek kaşığı yeşil çay (hazır pakette olabilir), 4 veya 5 damla limon suyu, 1 tane çubuk tarçın ve isteğinize bağlı olarak (tatlandırmak isterseniz) 1 çay kaşığı bal.   

Hazırlanışında ise; ilk olarak 1 bardak suyu kaynatın. Kaynayan suyu ocaktan aldıktan sonra içerisine 1 yemek kaşığı veya 1 paket yeşil çayı ilave edim. İçerisine limon suyunu, tarçını ve balı ilave ettikten sonra yeşil çayınız hazır olacaktır.