Diyet Yapmak Anne Sütünü Azaltır mı?

Eğer diyet yapmak istiyorsanız, kesinlikle doktor ve diyetisyenlerden destek almanızda fayda var.
Eğer diyet yapmak istiyorsanız, kesinlikle doktor ve diyetisyenlerden destek almanızda fayda var.

Diyet yapmak, anneler için oldukça önemli ve bir o kadar da zordur. Büyük bir diyet yapmak anne sütünü azaltır.  Hızlı bir şekilde kilo vermek isteyen birçok anne, düşük kalorili diyetlere yönelmektedir fakat düşük kalorili diyetler, annenin sütünü azalttığı için uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Özellikle karbonhidrat ve protein gibi önemli kaynaklardan mahrum kalmış diyetler, anneler için çok zararlıdır. Süt, yoğurt ve peynir gibi bol protein içeren besinler, anneler ve sütleri için çok önemlidir bu yüzden bu tür besinlerden yoksun bir diyet yapmak, sütü azaltacağı gibi annenin sağlığına da zarar verecektir. Eğer diyet yapmak istiyorsanız, kesinlikle doktor ve diyetisyenlerden destek almanızda fayda var.

Sütü Az Olan Anne Ne Yapmalı?

Sütü az olan anne, beslenme düzenine ekstra dikkat etmeli ve protein ağırlıklı beslenmelidir. Özellikle süt, yoğurt ve peynir gibi bol protein içeren gıdalardan düzenli bir şekilde tüketmelidir. Ayrıca az ve sık bir şekilde beslenme düzeni, süt verimini arttıran etkenler arasındadır. Sütü az olan anneler, her bir emzirme sonrasında en az bir bardak su veya doğal maden suyu tüketmelidir. Bilimsel araştırmalara göre tek başına süt miktarını arttıran hiçbir yiyecek yoktur fakat bol protein içeren besinlerin düzenli tüketilmesi, süt verimini arttırır ve annenin sağlığını da iyi düzeyde etkliler. Son olarak süt miktarının artması için annenin huzurlu, dinlenmiş ve enerjik olması da gerekiyor.

Emzirme Boyunca Dengeli Beslenme

Kilolarından kurtulmak isteyen anneler, süt miktarını azaltmayacak şekilde dengeli beslenerek diyet yapmaya gerek duymayabilir. Eğer diyet yapmak, süt miktarınızı azaltıyorsa ve bu durumdan şikâyetçiyseniz, diyet yapmak yerine az ama sık beslenmek daha iyi olabilir. Emzirme dönemi boyunca bir anne, günde yaklaşık 700 ML süt salgılar ve bunun için 500 ila 700 kalori arasında kalori harcar. Bu kalori kaybı, bir saat orta düzeyde egzersiz yapma ile eşdeğerdir. Bu nedenden dolayı kaybettiğiniz kalorileri geri almak için sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenmeye dikkat etmeli, kaybettiğiniz kalorinin üstünde bir değerde kalori alımı yapmamalısınız.