Diyet Mozaik Pasta Tarifi

Diyet ve sağlıklı beslenme söz konusu olduğu zaman kişilerin hayatlarından uzaklaştırmakta en fazla zorlandıkları konu hiç şüphesiz tatlılar ve tatlı çeşitleri olacaktır.
Diyet ve sağlıklı beslenme söz konusu olduğu zaman kişilerin hayatlarından uzaklaştırmakta en fazla zorlandıkları konu hiç şüphesiz tatlılar ve tatlı çeşitleri olacaktır.

Toplum olarak gelen misafirleri ağırlarken yapılan hazırlıklarda, kişinin kendisi keyifsiz olduğunda veya kendisini şımartmak istediğinde menülerin başında şekerli tatlılar gelmekte. Ancak son yıllarda uzmanlar özellikle şeker konusunda son derece net bir şekilde tüketiminin azaltılması gerektiğini ifade ediyor. 

Öğünlerden tatlıyı çıkartmak zor olsa da tatlı seçeneklerinden şekeri çıkartarak alternatif tatlar oluşturulması mümkündür. Bu yazımızda sizinle şeker katkısı olmayan diyet mozaik pasta tarifi paylaşacağız. 

Diyet Mozaik Pasta Tarifi İçin Malzemeler 

 • 3 su bardağı dolusu yulaf, 
 • 1,5 su bardağı ocakta ılıtılmış pastörize veya iyice kaynatıldıktan sonra oda sıcaklığında ılımaya bırakılmış süt, 
 • 2 adet olgunlaşmış muz, 
 • 5 yemek kaşığı kakao. Kaşığın tepeleme değil hafif bir dolulukta olması mozaik pastamızın kakao acılığından korunmasına yardımcı olacaktır. 
 • Bir su bardağının 4’te 3’ü kadar dolu pekmez, 
 • Yarım su bardağı dolusu tercihinize göre belirlediğiniz kuruyemiş. 

Şekersiz Mozaik Pasta Tarifi Nasıl Yapılır? 

Malzemelerini sıraladığımız diyet mozaik pastanın nasıl hazırlandığına bakma sırası gelmiş demektir. Mozaik pastanın hamurunu hazırlarken aşağıdaki tarif sıralamasını takip etmenizi öneririz. 

 1. Öncelikle pastörize süt kullanmayı tercih edecekseniz sütü kaynatmadan hafifçe ılıyana kadar ocakta bekletin. Ancak mozaik pastanızı yaparken çiğ süt kullanmayı tercih edecekseniz öncelikle sütü iyice kaynattıktan sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakın. Çiğ sütü kaynatmadan kullanmanız durumunda içerisinde barınan bakteriler sebebiyle brusella gibi hastalıklara sebebiyet verebileceğini unutmamanızı öneririz. 
 1. Su bardağından biraz daha fazla olan yulafları bir kaba alın ve ılıttığınız sütü yavaş yavaş yulafların üzerine ekleyin. Tarifimizin temel adımı yulafların hazır olmasından geçmekte 
 1. Yulaflar hazırlanırken 2 adet olgunlaşmış muzu bir kabın içerisinde çatal yardımıyla iyice ezin.  
 1. Ezdiğiniz muzun üzerine önceden hazırladığınız miktarlarda olan kakao ve pekmezi ekleyerek homojen bir karışım elde edene kadar karıştırmaya devam edin. 
 1. Ilık süt yardımı ile ıslattığınız yulafları, hazırladığınız pekmezli muzlu karışıma eklemenin zamanı geldi. 
 1. Silikon veya metal bir spatula yardımıyla tüm karışımı birbirlerine iyice karıştırın. Ahşap bir spatula seçmeniz karışımın spatula üzerinde birikmesine veya kimi zaman ahşap tadının hamura geçmesine neden olabildiği için önerimiz tercihinizi silikon veya metal spatuladan yana yapmanızdır.  
 1. Hamuru tamamen hazır olan mozaik pastanıza şekil vermek amacıyla düz bir zemine serdiğiniz streç filme bütün hamurunuzu dökünüz. 
 1. Hamuru streç filme döktükten sonra yavaş yavaş sarınız. 
 1. Son adım olarak da streç filme sardığınız hamurunuzu buzdolabında 1-2 saat dinlendirin. Yaz mevsimlerinde dondurucuya atarak soğuk bir lezzetle ferahlayabilirsiniz. 
 1. Buzdolabında dinlenen mozaik pastanız artık servise hazır bir hale gelecektir. Buzdolabından çıkarttıktan sonra dilimleyerek servise hazır bir hale getirebilirsiniz. 

Mozaik pastanızı servis ederken ceviz, fındık veya hindistancevizi yardımıyla süsleyebilirsiniz! Afiyetler olsun! 

Diyet Mozaik Pasta Tarifini takip ederken çok mühim bir detay vardır. Yulaflarınızı ıslattığınız süt eğer çok kaynar olursa yulaflar fazla şişerek hamurunuzun dokusunu bozabileceği için sütün sıcaklığı son derece dikkat etmelisiniz.  

Bunun yanı sıra sütünüzün çok soğuk olması da tam tersine yulafların yumuşamasına engel olarak hamurun içinden nişasta tadının gelmesine veya yulafların ağıza topak topak rahatsız edici bir şekilde gelmesine neden olacaktır. Sütün ılıklığını ölçerken en klasik yöntemlerden birisi olan sütten aldığınız küçük bir miktara parmağınızı değdirerek elinizi yakmayan en serin ölçü yeterli olacaktır.