Diyet Ekmek Tarifi, Diyet Ekmek Nasıl Yapılır?

Kilo vermek isteyen veya sağlıklı beslenmek isteyen kişileri en çok zorlayan konuların başında beslenme düzeni gelmektedir.
Kilo vermek isteyen veya sağlıklı beslenmek isteyen kişileri en çok zorlayan konuların başında beslenme düzeni gelmektedir.

Diyet yapmanın, kilo vermenin ve sağlıklı beslenmenin temel kurallarından birisi bir diyetisyenden veya bu konuda uzman birisine danışmak iken kişinin vücut yapısı tanıması ile beslenme düzenini biliyor olması da son derece önemlidir. Diyet listeleri ve beslenme önerileri sanılanın aksine kişilere özel olarak hazırlanmaktadır. Bir başka kişinin diyet listesini takip ederek kilo vermeyi beklerken aksine kişilerin kimi zaman kilo alabildiği gözlemlenmiştir. 

Diyete başlayan kişilerin en sık yaptıkları hatalardan birisi de hızlı kilo vermek amacıyla öğün atlamak veya aniden hayatlarından ve öğünlerinden ekmeği tamamen çıkartmak denilebilir. Sanılanın aksine öğün atlamak veya besin miktarını azaltarak aç kalmak metabolizmanın yavaşlamasına neden olur ve bu yanılgı sebebiyle vücudu var olan enerjiyi koruma telaşesi ile zayıflamanın önüne geçilecektir. 

Diğer bir hataya değinmek gerekirse öğünlerden ekmeğin tamamen çıkarılması ile kişi fark etmeden açlığını diğer karbonhidratlı besinlere yönelerek bastırmaya çalışması ile yine zayıflamanın aksine kilo alma durumları ortaya çıkabilmektedir. Diğer yandan ekmekle birlikte diğer karbonhidratlı grupları da beslenme düzeninden çıkartılması ile ortaya kas kayıpları ortaya çıkacaktır. Bu sebeple ekmeği veya karbonhidrat grubunu öğünlerden çıkartmak değil miktarına ve içeriğine dikkat etmek daha yerinde bir adım olacaktır. Bu sebeple bugün sizler için diyet listelerine uygun diyet ekmek tarifini paylaşacağız. 

Diyet Ekmek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler 

 • 2 adet yumurta (S boy yumurta tercih etmeniz tavsiye edilir.), 
 • 2 yemek kaşığı süzme yoğurt, 
 • 9 yemek kaşığı yulaf unu, 
 • 5 yemek kaşığı pastörize veya iyice kaynatılmış süt, 
 • 1 paket kabartma tozu, 
 • 1 yemek kaşığı dolusu keten tohumu, 
 • 1 tutam tuz ve 
 • Çok ince olmadan iri dövülmüş ceviz diyet ekmeğimizin malzemelerini oluşturmaktadır.  

Malzemelerimizin listesinden sonra hamurumuzu karıştırırken dikkat etmemiz gereken birkaç husus var. Bu sebeple hamurumuzu hazırlanışını adım adım sıralayacağız. Hamurumuzu hazırlarken aşağıdaki adımları takip etmeniz son derece mühim olduğunu hatırlatmak isteriz. 

 • Öncelikle tüm sıvı malzemeleri (yoğurt, süt ve yoğurt) bir kapta karıştırarak işe başlamalısınız. 
 • Birbirine iyice karıştırılmış sıvı malzemelerin üzerine de keten tohumu ve iri dövülmüş ceviz eklemelisiniz. Ceviz miktarına gelinecek olursa daha çok sizin tercihinize bağlı olmakla birlikte hamurun miktarına bir avuç kadarı yeterli olmaktadır. Böylece hamurumuzun ilk aşamasını tamamlamış olacağız. 
 • Hamurun ilk aşamasından sonra oluşan karışımın üzerine kabartma tozu, tuz ve yulaf ununu eklemelisiniz. Hamur kıvamını alarak homojen bir görünüm kadar karıştırmaya devam edin. 
 • Ortaya çıkan hamurumuz küçük boy bir tepsiye sığacak kadar olacağı için belirlediğiniz tepsinin altına yağlı kâğıt sererek karışımı üzerine dökünüz. 
 • Önceden 180 derecede ısıtılmış fırına sürdüğünüz hamurun pişmesi yaklaşık 20-25 dakika alacaktır. Fırınınızı ara ara kontrol ederek ekmeğin çok fazla kurumasının önüne geçebilirsiniz. 

Diyet Ekmek Yapımında Dikkate alınabilecek Püf Nokta Önerileri 

 • Yulaf ununu isterseniz hazır olarak satın alabileceğiniz gibi yulaf lapası yapılan çekilmemiş tane yulafı un haline gelene kadar blenderde çekerek kendiniz de ev de hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız yulaf ununu bir kavanozun içerisinde ve serin bir yer de uzun süre muhafaza edebilirsiniz. 
 • Hamuru hazırlayıp tepsinize döktükten sonra yaklaşık 10 dakika bekleyerek kabartma tozunun aktifleşmesini sağlayabilirsiniz. Kabartma tozunun aktifleşmesi ile hamurunuz daha yumuşak ve kabarık olacaktır. 
 • Hamurunuzun yumuşaklığını ayarlarken kek hamurunu baz alabilirsiniz. Kıvam olarak kek hamuru ile benzer olması gerekmektedir. Fakat dilerseniz yulaf unu miktarını artırarak daha kıtır bir ekmek yapabilirsiniz.