Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bireysel diş ağrısı, farklı nedenlerle gelişen önemli bir diş ve ağız sağlığı sorunudur.
Bireysel diş ağrısı, farklı nedenlerle gelişen önemli bir diş ve ağız sağlığı sorunudur.

Diş ağrısı; diş minesinin aşınması, dişlerde çatlak veya çatlaklar, diş çürümesi, yirmi yaş dişlerinin aşınması gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkar. Her yaştan insan hayatları boyunca diş ağrısı yaşayabilse de, çoğu zaman geleneksel yöntemlerle diş hekimine gidip gerekli kontrolü yaptırmak en doğru davranıştır.  

Diş ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Diş ağrısını geçirecek çözümler ve  evde tedavi yöntemleri

Doktorun önerdiklerini aşan ağrı kesici ilaçlar veya antibiyotikler ileride daha fazla sorun yaratabilir ve ağız sağlığına ciddi zarar verebilir. Evde bakımda dişlere ve çevre dokulara zarar verebilecek alkol, kolonya ve benzeri tahriş edici maddeler kullanılır ve bu gibi durumlar diş ağrısının daha da artmasına sebebiyet vermektedir. 

En ciddi diş ağrısı diş çürümesinden kaynaklanır. Diş çürüğünün oluşmasına neden olan faktörler ağız ve dişlerin temizlenmemesi veya yetersiz temizlemedir. Temizlenemeyen unlu mamul ve şekerli yiyecekler, ağızdaki bakterilerin bu artıklarla beslenmesine ve asit oluşturmasına neden olabilir. Zamanla bakteriler çoğaldıkça ve sonunda dişlerde ve diş köklerinde biriktikçe, diş minesi zayıflar ve çürür.  

Gerekli tedavi önlemleri alınmazsa diş ağrısı, genellikle yoğun ağrı ile birlikte konvülsiyonlar şeklinde şiddetini artıracak şekilde dayanılmaz hale gelebilir. Ağrıya neden olan sorun iltihap veya apse ise ağrılı dişin dışarıdan belirgin şekilde şiştiği bölge yüz estetiğini olumsuz etkileyebilir. Ayrıca kişi sıcağa ve soğuğa duyarlıdır ve ağrı yaşamaya devam eder. 

Ayrı bir diş ağrısı tedavisinin kullanılması, gelecekte daha önemli ağız ve diş sorunlarının çözülmesinin temelidir. Örneğin dişlerde diş ağrısını gidermek için aspirin veya diğer ağrı kesiciler kullanılırsa diş etlerini oluşturan yumuşak dokulara zarar vererek tahrişe neden olabilir.  

Bu durumda ağrı kısa sürede geçse bile diş eti ağrıları ileride diş ağrısına eklenecek ve kişinin ağız sağlığı gün geçtikçe bozulabilmektedir. Diş ağrısı durumunda ilk yapılması gereken şey tabi ki de bir diş doktoruna gitmektir. Ağrı anında diş doktoruna gözükme imkânımız ve vaktimiz yok ise geçici çözümlerde sunulabilmektedir. 

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler 

  • Dişlerinizi fırçalamak: Dişlerinizde çürük varsa ve yediğimiz yemek kırıntıları çürük dişlerimizi ağrılı hale getirecekse önce dişlerimizi fırçalamalıyız. Fırçalamak, diş ağrımıza neden olan kalıntıları giderecek ve diş ağrımızı hafifletecektir. 
  • Gargara: Sirkeli su karışımını tuzlu suyla karıştırın ve ağzınızı çalkalayın. Diş ağrısını uyuşturarak diş ağrısını azaltır. Dezenfekte edici etkisinden dolayı dişlerdeki bakteri ve bakterileri arındıracak, şişlik varsa şişliği azaltacaktır. 
  • Buz: Ağrıyan diş bölgesine buz uygulayın. Diş ağrısını geçici olarak giderir. 
  • Karanfil veya karanfil yağı: Antiseptik özelliği olan karanfil yağını dişlerinize sürün. Karanfil yağı birçok diş macununda kullanılmaktadır. Diş ağrısını tedavi etme özelliğine sahiptir. Karanfilleri ağrıyan dişin üzerine koyun ve hafifçe bastırın. Bu diş ağrısını azaltacak ve dişlerinizi uyuşmuş hissettirecektir. 
  • Sarımsak: Ağrıyan dişinizin üzerine koyun. Sarımsağın bakterisit etkisi vardır ve ağrıyı hafifletebilir. 
  • Zerdeçal: Bir macun yapmak için zerdeçal suyla karıştırın. Ağrılı dişe uygulayın. Antiseptik işlevi sayesinde ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır. 
  • Çörek otu: Uyuşturma etkisi olmadığı gibi ağrı nedeninin ortadan kaldırılmasına da yardımcı olur. Bu acıyı dindirir. 
  • Ağrı kesici ve antibiyotikler Ağrı daha şiddetli hale gelirse iltihap olduğunu gösterir. Bir doktora danışmak ve antibiyotik almak gerekir. Tedaviye doktorunuzun tavsiyesi üzerine başlamalısınız. Ağrı hafifse, biraz ağrı kesici alıp ağrıyı dindirebilirsiniz. 
  • Ağrılı dişler üzerinde aspirin veya benzeri kimyasal veya alkollü maddeler kullanmayınız çünkü bu maddeler asidik maddeler olduğundan ağrıyı dindirmeyecek, bölgenin yumuşak dokularında yanıklara neden olacak ve ikinci ağrıyı artıracaktır.