Depresyona İyi Gelecek Yiyecekler

Depresyon, günümüz dünyasında neredeyse herkeste görülebilecek bir psikolojik hastalıktır. Bu hastalık şehir hayatının, iş temposunun ve daha nice olumsuz durumların sonuçlarından biri olabilir.
Depresyon, günümüz dünyasında neredeyse herkeste görülebilecek bir psikolojik hastalıktır. Bu hastalık şehir hayatının, iş temposunun ve daha nice olumsuz durumların sonuçlarından biri olabilir.

Depresyonun bazı belirtileri şunlardır:  

  • Sebepsiz ağlama krizleri, boşlukta olma duygusu, üzüntü 
  • Değersizlik hissi, geçmişteki hatalara takılı kalma  
  • Konsantrasyon sorunu ve fazlaca düşünme vb.  

Depresyondan kurtulmak isteyen kişilerin yapacağı ilk şey yeme şeklini değiştirmektir. Değiştireceğiniz yemek yeme şekliniz sayesinde depresyondan kurtulabilmeniz mümkün olacaktır.  

Depresyona iyi gelecek yiyecekler listesi bir hayli uzundur. Çünkü hemen hemen her sağlıklı besin depresyonda iyi gelecektir. Bu besinlerin de depresyona iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Depresyondan kurtulmak, depresyonda olan kişilere ne kadar imkansız gelse de aslında kurtulmanın yolu basittir ve imkansız değildir. Yediğiniz sağlıklı besinler sayesinde depresyondan kurtulmanız mümkün olacaktır. 

depresyon ile ilgili görsel sonucu

Ispanak İle Serotinin Seviyenizi Yükseltin  

Depresyonu tetikleyen en önemli şey vücudumuzdaki serotinin miktarının düşük olmasıdır. Serotinin seviyesinin de düzgün halde olması magnezyuma bağlıdır. Magnezyum düşük seviyedeyse eğer, serotinin miktarında azalmaya ve bunun doğrultusunda depresyona sebep olabilir.  

Ispanakta da vücudumuzun ihtiyacı olan magnezyumdan bol miktarda vardır. Sıklıkla tüketeceğiniz ıspanak sayesinde depresyondan kurtulabilme imkanınız olacaktır. Bu yüzden ıspanağı salatalarınıza veya ana yemeklerinize ekleyebilirsiniz.  

ıspanak ile ilgili görsel sonucu

Gerçekten Mutluluk Kaynağı ‘’Çikolata’’ 

Çikolatanın mutluluk verdiğini bilmeyeniniz yoktur. Bu, bilim insanları tarafın dan da kanıtlanmıştır. Çünkü çikolatada neredeyse antidepresan ile aynı değerde olan serotinin maddesi mevcuttur. Çikolata tüketmeniz dahilinde, vücudunuzdaki serotonin seviyesi artacaktır. Stres hormonlarının üretimini yavaşlatması ve endişeyi azaltması gibi etkileri de bulunan çikolata depresyonda olan kişilere verebilecek bir tavsiye niteliğindedir.  

Her gün bir parça çikolata yiyerek depresyondan kurtulma yolundaki ilk adımı atabilirsiniz. İçinde bulunan serotinin miktarının fazlaca olması ile çikolatayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.  

çikolta ile ilgili görsel sonucu

Ruh Halinizi Değiştirmek İçin ‘’Muz’’  

Ispanak ve çikolatada da bulunan serotinin miktarı aynı şekilde muzda da bulunur. Sizin her gün bir adet muz tüketmeniz dahilinde ruh haliniz olumlu yönde değişecektir. Muzun içinde bulunan triptofan maddesi depresyonla mücadele eden kişilerde görülen uykusuzluğu tedavi edecektir. Çünkü triptofan maddesi sayesinde uyumak kolaylaşacaktır. Uykusuzluk probleminiz varsa yatağa girmeden önce bir bardak sütün yanında muz tüketirseniz probleminiz ortadan kalacaktır. Depresyonda olan hastaların muz tüketilmesi doktorlar tarafından da önerilmiştir.  

muz ile ilgili görsel sonucu

Stresinizi Avokado İle Azaltın  

Çoğu diyet yemeklerinde ve diyet listelerinde adını sıklıkla duyduğumuz avokado tam bir stresi azaltan yiyecek. Çünkü içinde bulunan omega 3 yağ asidi sayesinde depresyondaki insanlar içi harika bir seçim haline geliyor. Aynı zamanda avokadonun içinde potasyum bol miktarda bulunur. Potasyum, zihinsel sağlığımız ve beyinsel fonksiyonlarımız için bir hayli önemlidir. Potasyum seviyesinin düşük olan bazı insanlara baktığımızda; sersem ve çalkantılı bir ruh hali ve depresyonda olan insanlar olduğunu görürüz.  

Avokadoyu her gün yarım veya bir tane olarak tüketmeniz durumunda stresinizin azaldığını ve rahatladığınızı fark edeceksiniz. Eğer depresyondaysanız avokadoyu isteğiniz doğrultuda tüketebilirsiniz.  

Protein Deposu ‘’Yumurta’’ 

Depresyona iyi gelecek yiyecekler listemizin bir diğer besini de yumurtadır. Saymakla bitmeyen faydaları bulunan yumurtanın en önemli özelliklerinden birisi de tam anlamıyla bir protein deposu olmasıdır. Popüler bir kahvaltı besini olan yumurtayı her sabah tüketmeniz depresyonla mücadele etmeniz açsından fayda sağlayacaktır. 

Yumurtanın içinde yer alan çinko ve diğer besin maddeleri sayesinde depresyonla savaşmak için oldukça faydalı bir besin olduğunu söylemek mümkündür. Her gün 1 haşlanmış yumurta yiyerek depresyonla mücadelenizde galip gelebilirsiniz. Yumurtanın sadece depresyona değil, diğer psikolojik bozukluklara da iyi geldiğini söylemek mümkündür.