D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

D vitamini, vücuttaki temel minerallerin seviyesini dengelemeye yardımcı olduğu için ihtiyacımız olan vitaminlerden biridir.
D vitamini, vücuttaki temel minerallerin seviyesini dengelemeye yardımcı olduğu için ihtiyacımız olan vitaminlerden biridir.

D vitamini kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur ve kemik erimesini veya iltihaplanmayı önler. Ayrıca vücudun işlev görmesine ve işlevlerini iyileştirmesine yardımcı olan kalsiferol hormonunu da harekete geçirir. D vitamini vücutta eksik olduğunda vücut için pek çok soruna neden olur ve onu raşitizm, kemik yumuşaması, kas güçsüzlüğü, ayakların güçsüzleşmesi ve sırt bükülmesi gibi birçok sağlık hastalığına yakalar.

Bu nedenle, bunlardan kaçınmak için D vitamini eksikliğinin nedenlerini bilmeli ve ayrıca yememiz için hangi kaynakların D vitamini içerdiğini bilmeliyiz. Bu yazımızda sizlerle D vitamini eksikliğinin nedenlerini gözden geçireceğiz. 

D vitaminli gıdalar

D Vitamini Eksikliğinin 5 Nedeni 

1- Güneş ışığına maruz kalmamak

Sürekli güneş ışığına maruz kalmak vücutta ve ciltte dehidrasyon ve iltihaplanma gibi sorunlara neden olsa da güneşe maruz kalmamak vücuda çok zarar verecektir. Bunlardan en önemlisi D vitamini eksikliğidir, çünkü güneş ışığı vücuda bu önemli vitamini sağlar ve ayrıca radyasyon hasarını önlemek için sık güneş koruyucu kullanmak Güneş ışığından elde edeceğimiz D vitamini engelleyeceği için D vitamini eksikliğine neden olur. Günde en az beş dakika veya iki günde bir güneşe maruz kalmalısınız çünkü pencereleri kapatmaktan memnun olan veya çalışma ofislerine girmesine izin vermeyenler için güneş ışınlarından faydalanmamak oldukça büyük bir hata olacaktır. 

2- Süt ürünlerini ihmal etmek 

Süt, yoğurt ve yumurta en yaygın olarak D vitamini içeren besinler arasındadır. Yeterince ihmal ettiğinizde D vitamini eksikliğine neden olarak kemik erimesine, yumuşamaya ve eklem ve kaslarda güçsüzlüğe yol açar. 

3- Sindirim sorunları 

Sindirim sistemi, Crohn hastalığı, kistik fibroz ve çöl yak hastalığı gibi bazı sağlık sorunlarından muzdarip olduğunda, vücudun D vitamini emmesini engelleyerek vücutta birçok hasara neden olur ve mide rahatsızlığı, gıda zehirlenmesi, kusma ve mide bulantısı gibi birçok mide problemine ek olarak kolon ve mide kanserine maruz bırakır. 

4- Obezite ve kilo alımı 

Obezite, aşırı kilo alımı da yağda çözünen D vitamininin yağ dokusunda depolanmasına neden olur. Yağ dokusu ne kadar büyükse kandan o kadar fazla D vitamini atılır. Bu, daha fazla yağ birikmesine neden olur. 

5- Kalp hastalığı ve astım 

Kalp hastalığı, astım ve kronik pnömoni, D vitamini eksikliğinin insidansını artırabilir, bu da daha fazla nefes darlığı, kalp kası güçsüzlüğü ve yüksek tansiyona yol açar. Bu, bakteriyel ve viral solunum yolu enfeksiyonları riskine ilavedir.