Çörek Otu Nasıl Kullanılır? Çörek Otu Serumu Tarifi

Son dönemde artan hastalıklarla birlikte doğala dönme çok yaygınlaştı. Birçok insan doğal cilt bakımı, doğal beslenme, doğal metabolizma desteği gibi konuları araştırıyor.
Son dönemde artan hastalıklarla birlikte doğala dönme çok yaygınlaştı. Birçok insan doğal cilt bakımı, doğal beslenme, doğal metabolizma desteği gibi konuları araştırıyor.

Çörek Otu Faydaları

Son dönemde artan hastalıklarla birlikte doğala dönme çok yaygınlaştı. Birçok insan doğal cilt bakımı, doğal beslenme, doğal metabolizma desteği gibi konuları araştırıyor. Bu süreçte popülerleşen ürünlerden biri de çörekotu yağı oldu. Organik çörek otu yağı, çörek otu bitkisinin tohumlarının soğuk presleme yöntemi ile işlenmesiyle üretiliyor. Cilt bakımından metabolik desteğe, zengin içeriği sayesinde çok rağbet görüyor. En sık kullanılma alanı cilt bakımı olan çörek otu yağının tüketime uygun versiyonları da bulunmakta. Vitamin ve antioksidan desteği için bu yağ yemeklerden içeceklere, kahvelerden direkt olarak tüketime kadar birçok yolla tüketicilerin en büyük yardımcılarından biri haline geldi.

Doğadan Gelen Mucize Çörek Otu Yağı

Çörek otu yağının içeriğini incelediğimizde, omega 9, omega 6, timokinon , A, B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, çinko ve magnezyum gibi fenolik bileşenlerden meydana geldiğini görüyoruz. Özellikle Timokinon çörek otu yağında bulunan fenolik bir bileşen olup, antioksidan özelliği oldukça yüksek bir maddedir. Bu bileşen çörek otu yağının faydalarını anlatan yazılarda en çok bahsedilen ve öne çıkarılan madde olabilir. Çünkü antioksidan özelliği kansere karşı koruma desteği vermekte.

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Gelin birlikte çörek otu yağının kullanılma yöntemlerine bakalım.

  • Tüketilebilir çörek otu yağını salatalarınızda kullanabilirsiniz.
  • Yemeklerinize ekleyeceğiniz bir yemek kaşığı çörek otu yağı besleyiciliğini arttırarak metabolik destek verecektir.
  • Birkaç damlasıyla günlük nemlendiricinizi zenginleştirebilir, düzenli kullandığınızda cildinizdeki yaraların daha çabuk iyileştiğini, lekelerin azaldığını, hatta ince çizgilerde açılmalar gördüğünüzü fark edeceksiniz.
  • Birkaç yemek kaşığı alarak saç diplerinize uygulayıp maske olarak kullandığınızda, saç dökülmesinden egzamaya birçok saç derisi sorununu iyileştirme özelliği bulunuyor.

Çörek Otu Serumu Tarifi

Çörek otu yağının içinde bulunan vitamin mineral ve antioksidanların cilde olan faydası yadsınamaz. Yaşlanma karşıtı, yara iyileştirici ve çok iyi nemlendiren bir yağdır. Cilt dokusunu pürüzsüzleştirip parlattığı gibi gençlik ve dolgunluk da kazandırır. Masaj yağı olarak kullanabileceğiniz çörek otu yağından yapacağımız günlük bakım serumunun  birkaç damlasını nemlendiricinize karıştırarak da kullanabilirsiniz.

  • Yarım çay bardağı çörek otu yağı
  • Yarım çay bardağı çay ağacı yağı
  • Damlalıklı cam şişe

Çay ağacı yağını ve çörek otu yağını cam şişe içerisinde karıştırıp her kullanımdan önce iyice çalkalayınız. Günlük olarak su bazlı nemlendiricinize kattığınız bu serum cildinizde gözle görülür bir fark yaratacak. Ancak hassas ciltli iseniz çay ağacı yağını kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Bu yağ antiseptik özelliği sayesinde ciltteki sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Cilt tipinize göre haftada 2-3 kullanıma da düşürerek sürekli kullanımda siz de farkı hissedeceksiniz.