Çocuk ve Bebeklerde Kuru Öksürük Nasıl Geçer? Neler İyi Gelir?

Havaların soğuması ile beraber bebek ve çocuklarda gribal enfeksiyonlar, öksürük artmaya başlamaktadır.
Havaların soğuması ile beraber bebek ve çocuklarda gribal enfeksiyonlar, öksürük artmaya başlamaktadır.

Öksürüğün balgamlı şekilde olanı olduğu gibi kuru öksürük şeklinde de olabilmektedir. Bebek ve çocukları oldukça rahatsız eden kuru öksürük için bazı doğal yöntemler vardır. Bunları uygulayarak bir nebze olsun rahatlama sağlayabilir, çocuğunuzun iyileşmesini hızlandırabilirsiniz.

Mevsim geçişlerinde sıklıkla karşımıza çıkan kuru öksürük sorunu nemsiz kuru ortamlarda daha sık görülmektedir. Evdeki nem dengesini sağlamak için evinizi sık sık havalandırmanızda fayda var. Aynı zamanda nem makinesi alarak da sorunu çözebilirsiniz. Ortam havasının çok fazla kuru ve havasız olması, kuru öksürük başta olmak üzere pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Çocuk veya bebeğinizde kuru öksürüğün yanı sıra yüksek ateş, aşırı halsizlik, cilt renginde özellikle göz altlarında oluşan morarmalar, nefes almada güçlük meydana gelmiş ise hiç vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Çocuk ve Bebeklerde Kuru Öksürük Doğal Tavsiyeler

Çocuk ve bebeklerde görülen kuru öksürük için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal tavsiyeler ise aşağıdaki gibidir;

  • Bir yaşından itibaren bebeklerinizin de rahatlıkla kullanabileceği karışık kış çayı yapabilirsiniz. Elmayı soyduktan sonra kabukları ile beraber bir çaydanlık içine doğrayınız. Üzerine bir tutam ıhlamur, 1-2 tane karanfil, bir dilim limon, kabuklu tarçın koyarak üstünden aşana kadar su ilave ediniz. Birkaç dakika kaynatıp Ilıdıktan sonra bebeğinize veya çocuğunuza içirebilirsiniz. Bir yaşı geçmiş bebekler için bal da ilave edibilirsiniz.
  • Bir tatlı kaşığı bal üzerine 5 6 damla limon çok az ılık su koyarak kuru öksürüğü rahatlatabilirsiniz.
  • Ihlamur ve ayva yaprağını birkaç dakika kaynatıp içmek de öksürüğe iyi gelecektir.
  • 2 çorba kaşığı tereyağı, bir çorba kaşığı pekmez ve bir çorba kaşığı suyu kaynatarak Ilıdıktan sonra içilmesi de etkili olacaktır. Ancak bu karışım 6 yaşından büyük çocuklar için uygundur.