Cildi Güzelleştiren Meyve ve Sebzeler

Her insan cildinin bir şekilde güzel görünmesini ister. Özellikle siyah noktalardan, akne ve sivilcelerden kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak her bireyin haylidir.
Her insan cildinin bir şekilde güzel görünmesini ister. Özellikle siyah noktalardan, akne ve sivilcelerden kurtulmak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak her bireyin haylidir.

Cildin güzelleşmesini sağlayan birçok farklı meyve ve sebze bulunmaktadır. Bu meyve ve sebzeler düzenli olarak tüketildiğinde cilt üzerinde yaşanan birçok farklı olumsuzluk ortadan kaldırılır ve cildin kusursuz bir güzelliğe sahip olması sağlanır. Ancak cildi güzelleştirmek amacı ile hiçbir meyve ve sebzenin aşırı tüketilmemesi ya da maske ve benzeri uygulamalar ile sonuçları araştırılmadan cilde uygulanması önerilmemektedir.  Cildi güzelleştiren meyve ve sebzeler şu şekilde sıralanabilir;

Dolmalık Kırmızı Biber

Dolmalık kırmızı biberin kırışıklık oluşumu engelleyen ve ciltteki kan dolaşımını arttıran bir özelliği bulunmaktadır. İçerisinde barındırdığı Kanrotenoid maddesi sayesinde cildin genç bir görüme sahip olmasına olanak tanımaktadır. Aynı zamanda kırmızı dolmalık biberin akne oluşumunun engellemesinde de büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir.

Karpuz

Nemli bir cilde sahip olmak isteyenler ve cildini kusursuz bir şekilde korumak isteyenler için karpuz en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Karpuzun %92’si sudan oluşmaktadır. C vitamini açısından çok zengin olduğundan cildin en iyi şekilde beslenmesine olanak tanır. Cildi güzelleştiren meyve ve sebzeler arasında en sık tercih edilen meyvedir. Cildi güzelleştirmesinin yanı sıra kalp hastalıkları, prostat, yumurtalık kanseri, rahim ağzı kanseri, ağız kanseri yemek borusu kanser, akciğer kanser, pankreas kanseri, yutak kanseri gibi birçok farklı kanser türünün de engellenmesinde aktif bir rol oynamaktadır. Sindirim sisteminin hızlandırılmasında da etkilidir.

Kayısı

Kayısı cilt üzerinde tam bir mucize yaratmaktadır. Kayısının faydaları saymakla bitmemektedir. Ancak cilde yarattığı olumlu etkiler, cilt bakımında ve cilt bakım malzemelerinde aktif olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Kayısı cildi güzelleştiren meyve ve sebzeler arasında öne çıkan bir meyvedir. Doğrudan meyvenin kendisi yenilerek cilde bakım sağlanabileceği gibi, farklı şekillerde kullanılması da mümkündür. Yüz maskesi olarak uygulanabilir ya da çeşitli kremler hazırlanarak cilt bakımı üzerinde kullanılabilir. Kayısı göz, kalp ve damar sağlığına da birçok farklı fayda sağlamaktadır. Uzmanlar tarafından düzenli olarak tüketilmesinin, cilt sağlığını geliştirdiği ve cildin korunmasına olanak tanıdığı dile getirilmektedir.