Cilde İyi Gelen Yiyecekler

Cildimizin güzel gözükmesi, hepimiz için çok önemlidir. Özellikle kadınlar, cilt bakım ürünlerine onlarca para harcıyorlar.
Cildimizin güzel gözükmesi, hepimiz için çok önemlidir. Özellikle kadınlar, cilt bakım ürünlerine onlarca para harcıyorlar.

Bilindiği gibi bozulan cildi düzeltmek oldukça zor olmakta. Ancak cildiniz bozulmaz ve sağlıklı görünümü korursanız o zaman bütün bunlarla uğraşmak zorunda da kalmazsınız. Peki, cilde ne iyi gelir? Diyebilirsiniz. Cilde iyi gelen şeylerin başında, hiç şüphesiz sağlıklı beslenmek vardır.  

Cilt Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Yiyecekler 

Cilt sağlığı ve güzelliği için öncelikle şeker ve tuzdan uzak durmak, lifli gıdalardan yararlanmak ve aşırı yağlı besinleri tüketmemek gerekmektedir. Bunun yanında, özellikle bazı yiyecekler cilt sağlığı üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Bu yiyecekler şöyledir: 

  • Kırmızı dolmalık biber tüketin: İçerdiği karoteonid ve C vitamini sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak cilde daha genç ve sağlıklı bir görünüm kazandıran kırmızı dolma biberi mutlaka tüketmelisiniz. 
  • Mutlaka ceviz yiyin: Akneler, birçok insanın yakındığı bir cilt problemidir. Aknelerin geçmesi ise çinko alımıyla mümkün olacaktır. Ceviz, içeriğinde çinko barındırmasıyla akneleri geçirerek güzel bir cilt görünümü sağlar. Aynı zamanda,  ceviz ile saç dökülmenizi de önleyebilirsiniz.  
  • Ispanak tüketin: Ispanak, A vitamini açısından zengin bir besindir. A vitamini ise, derideki pullanmaların önüne geçer. Ispanağı düzenli olarak tüketmeniz halinde,  cildiniz sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. 
  • Kereviz tüketin: Kereviz K vitamini barındırdığından dolayı, kan akışını düzenlemekte önemli bir rol oynar.  Cildinizin pürüzsüz bir güzellikte olmasını istiyorsanız, kereviz tüketmenizde fayda vardır. 
  • Somon balığını tercih edin: Somon balığı omega-3 bakımından son derece zengin bir besindir. Omega-3 ise, cildin nem yapısını koruyarak, kurumasına engel olur ve cilde esneklik sağlar. 
  • Yumurtadan faydalanın: Her gün tüketeceğiniz bir yumurta sayesinde cildiniz saha sağlıklı bir görünüme kavuşur. 
  • Domates tüketin: Güneşin yol açacağı bazı zararlı etkilerden sizi koruyan E vitamini, domateste bolca bulunmaktadır. Bu, aynı zamanda cilt kuruluğunu azaltacak ve cilde sağlıklı bir görünüm kazandıracaktır. 
  • Havuç yiyin: Bilindiği gibi havuç, göz sağlığımız için en ideal besindir. Ancak, içeriğindeki A vitamini sayesinde cilt sağlığını da korumaya yardımcı olur. 
  • Bitter çikolata cilde iyi gelir: Cildi UV ışınlarından koruyan flavonoid, bitter çikolatada bolca bulunmaktadır. Dolayısıyla, cildi zararlı etkilerden korumak için bitter çikolata tüketmek ideal bir tercih olacaktır. 

Bütün bu yiyeceklerin yanında, dikkat etmeniz gereken en önemli şey, fast food besinleri tüketmemek olacaktır. Ayrıca, bol su tüketimi de cilt sağlığı açısından yararlıdır.