Bitki Çaylarının Faydaları

Herkesin bildiği bitki çaylarının faydalarını merak ediyorsanız hemen bu yazıya göz atın!.
Herkesin bildiği bitki çaylarının faydalarını merak ediyorsanız hemen bu yazıya göz atın!.

Soğuk kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hastalıklar çoğaldı. Bu hastalıkları önlemek için bir takım önlemler almamız gerekiyor. Uyku ve beslenme ihtiyacımıza daha dikkat etmeli ve daha çok vitamin içeren besinler tüketmeliyiz. Bunlara ek olarak bağışıklık sistemimizi korumak ve düzenlemek için bitki çaylarını takviye etmeliyiz. Bitki çaylarının faydalarını öğrenerek sizlerde ihtiyacınız olduğunda hemen tüketebilirsiniz.

Bitki çaylarının çok tüketilmemesine dikkat etmeli, aşırıya kaçmadan tüketilmesi gereken miktarını tüketmeliyiz. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Eğer ilaç tedavisi görüyorsanız doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayınız. Her bitki çayının kendine özgü özellikleri ve tüketilmesi gereken miktarı vardır. Kış aylarında ıhlamur çayı, zencefil çayı, papatya çayı, kuşburnu çayı, ekinezya çayı ve adaçayı tüketilmesi gereklidir. Şimdi bu çayların özelliklerine bir göz atalım. 

Ihlamur Çayı

• Ihlamur Çayı; Çocukluğumuzdan beri annelerimizin olmazsa olmazıdır. Büyük küçük herkes tarafından bilinen ıhlamur çayı gribe ve nezleye karşı korur. Hazmı hızlandırır, soğuk algınlığından kaynaklı öksürüğe iyi gelir. Stresli zamanlarda ıhlamur çayını tercih edebilirsiniz. 

Zencefil ve Limon

• Zencefil Çayı; Sindirim ve bağışıklık sistemini düzenler. Mide bulantısı ve kusmaya da iyi gelir. 

Papatya Çayı

• Papatya Çayı; Herkesi bildiği gibi papatya çayının sakinleştirici strese iyi gelen bir özelliği mevcuttur. Bunun yanı sıra boğaz ağrısını alma ve öksürüğü büyük oranda yok etme özelliğine de sahiptir. 

• Kuşburnu Çayı; içerisinde bol miktarda C vitamini barındıran kuşburnu çayı soğuk algınlığının daha kolay ve hızlı geçmesine yardımcı olur. 

Ekinazya Çayı

• Ekinezya Çayı; soğuk algınlığı, nezle, grip gibi kış mevsiminin etkisi olan hastalıklardan korunmak için günde 2 fincan bu çaydan tüketilmelidir. 

Adaçayı

• Adaçayı; Tıpkı ekinezya çayı gibi soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmak için bu çayı tüketebilirsiniz. Ayrıca boğaz ağrısı ve boğaz yanmasına da çok iyi gelir.