Baş Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Ağrı kesici bitkiler, ilaç kullanmayı sevmeyen ama ağrılarının gitmesini isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında bulunmaktadır.
Ağrı kesici bitkiler, ilaç kullanmayı sevmeyen ama ağrılarının gitmesini isteyen kişilerin merak ettiği konuların başında bulunmaktadır.

Özellikle en başta baş ağrısı üzere çok sayıda insan, ağrılarını bitkisel yollarla gidermekte ve bu sayede ilaç kullanmamaktadır. Bitkisel tedavi yöntemi ile ağrılarının gitmesine sağlayan kişiler, bu şekilde ilaç kullanmadan ve ilaçların vermiş olduğu yan etkilere maruz kalmadan, kolay şekilde ağrılarının geçmesini sağlamaktadırlar. İnsanların en sık karşılaştığı ağrılardan olan baş ağrısı ise, bitkisel yollar ile kolaylıkla ilaca gerek kalmadan tedavi edilmektedir.  

Bir insanın her başı ağrıdığı zaman ilaç içmesi, başta böbrek rahatsızlıklarını beraberinde getirecektir. Çünkü kullanılan ilaçlar yan etki olarak en çok böbreklere zarar vermektedir. Fakat bitkisel ürünler ile ağrılarının gitmesini sağlayan kişiler, bu gibi yan etkilere maruz kalmamış olacak ve daha sağlıklı organlara sahip olacaklardır. Kimyasal ilaçlar ise mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Bunun yerine her zaman doğal olan şifalı bitkilerden yardım alınmalı ve bu şekilde vücudumuzun ağrıyan yerlerinin geçmesi sağlanmalıdır. Başınız ağrıdığı zaman tercih edeceğiniz çok sayıda doğal şifalı bitki bulunmaktadır.  

Baş ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler ise şunlardır. 

  • Papatya 
  • Lavanta 
  • Nane 
  • Sarı Kantaron 
  • Mercan Köşk 
  • Zencefil 

şifalı bitkiler olarak kullanılan ve baş ağrısına oldukça iyi gelen bitkilerdir. Baş ağrısına çok fayda sağlayan bu bitkiler, gerekli dozlarda ve bilgili kişilerin tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır. Bu şekilde faydası kısa süre içerisinde görülecektir. Yoğurt otu ve kedi otu da aynı şekilde baş ağrısının geçmesi için uzman kişilerce tavsiye edilmektedir.  

 Baş Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nasıl Kullanılmalıdır? 

 Ağrıyı azaltan şifalı bitkiler arasında yer alan ve tamamen doğal olan bu bitkiler, mutlaka uzman kişilerin söylediği şekilde tüketilmelidir. Baş ağrınız bu şekilde kısa süre içerisinde geçecek ve kimsayal ilaç kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Baş ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler çay olarak tüketilen ürünlerdir ve kısa süre içerisinde içilen çay kana karışıp, baş ağrısının gitmesini sağlamaktadır. Bu bitkilerden bazıları ise baş ağrısı dışında, daha farklı ağrılara da iyi gelmektedir. Bu bitkiler içerisinde yer alan ve şifalı bitki olarak bilinen lavanta, yağ şeklinde tüketilmektedir.  

Lavanta yağını başınızın ağrıdığı bölüme masaj yaparak sürmeniz ve bir süre başınızı yastığa koyarak dinlenmeniz, ağrınızın gitmesini sağlayacaktır. Lavanta yağı migren tarzı dışında baş ağrıları için tavsiye edilmektedir. Hafif şekilde başı ağrıyan kişilerin lavanta yağını ağrıyan bölgeye sürmeleri, kısa süre içerisinde ağrılarının gitmesini sağlamaktadır. Nane de çay olarak tüketilen ve haf baş ağrılarının geçmesini sağlayan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Papatya sizlerin hem başınızın ağrısını geçirdiği gibi, stres gibi bazı durumları da ortada kaldırmaya fayda sağlamaktadır. Eğer baş ağrınız hafif değil de şiddetli bir şekilde oluyor ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, şifalı bitkiler arasında yer alan mercan köşk, çay olarak tüketildiğinde çok ağrıyan başınızın geçmesine yardımcı olacaktır.  

Özellikle bu doğal ve şifalı bitkiyi, uzman kişiler şiddetli baş ağrısı çeken kişilere tavsiye etmektedirler. Zencefil de aynı diğer doğal bitkiler gibi çay olarak tüketilen bir bitkidir ve baş ağrısının geçmesi için oldukça etkili bir çözümdür. Zencefilin baş ağrısının yanı sıra, mide ve üst solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiğini söyleyebiliriz. Diğer bir şifalı ve doğal bitki olan kedi otunun ise, baş ağrısının yanında sakinleştirici etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.