Akciğere İyi Gelen Bitki Çayları

Tüm omurgalıların (insanlar gibi) solunum organları akciğerlerdir. Solunum sırasında hava, burun, ağız ve soluk borusundan akciğerlere geçer.
Tüm omurgalıların (insanlar gibi) solunum organları akciğerlerdir. Solunum sırasında hava, burun, ağız ve soluk borusundan akciğerlere geçer.

Akciğerin ana görevi, oksijeni dünyadan kana taşımak ve karbondioksiti kandan atmaktır. Akciğerlerimiz göğüs boşluğunda, solda ve sağda bulunur. Sağ akciğerde, sol akciğerden 1 tane daha fazla lob bulunmaktadır. Sağda 3, solda 2 lob vardır. 

Akciğerler kaburga boşluğunda bulunduğu için doğal bir koruyucu etkiye sahiptirler. Akciğerler, insan vücudunun dost organlarıdır. Her ne kadar hor görülse de, hizmetine devam etmek için bir şekilde kendini yenilemeye çalışmaktadır.  

Araştırmaya göre dünyada sigara içenlerin oranı 1 milyarı aşmaktadır. Bu nedenle pasif içicilik, bireylerin büyük miktarda maruz kaldıkları bir durum haline gelmiştir. En çok etkilenenlerde çocuklar olmaktadır. Bu nedenle sigara, çağımızın en önemli konusu haline gelmiştir ve sağlıklı akciğerler için büyük bir risk oluşturmaktadır. 

Akciğer Sağlığına İyi Gelen Bitki Çayları

Sigara kullanımı, alkol kullanımı, temiz hava alamamak, soğuk havaya maruz kalıp üşütmek, solunum yolu enfeksiyonları akciğerlerimizi yıpratan durumlardır. Bu yüzden bu tür durumlara dikkat edersek akciğer sağlığımızı korumuş oluruz. Şimdi akciğerimize iyi gelen bitki çayları tariflerine bir göz atalım. Vereceğimiz bu tarifler akciğerlerinize iyi gelip sağlığını korumasını sağlayan tamamen doğal bitki çaylarıdır. 

Tarifini vereceğimiz çayları tüketirken aşırıya kaçmamalı ve haftada 1-2 kere tüketmelisiniz. Unutmayalım ki her şeyin aşırısı zararlıdır.  

Zencefil Çayı 

Zencefil antibiyotik görevi gören bir kök bitki olduğundan dolayı akciğere en iyi gelen bitkilerden biridir ve akciğeri korumaktadır. Haftada 1 veya 2 kere bu çayın tüketilmesi akciğere iyi gelecektir. 

Zencefil çayı nasıl hazırlanır? Zencefil çayının faydaları ve yan etkileri  nelerdir?

Malzemeler 

  • 5-6 dilim taze zencefil 
  • 500 ml su 
  • 2 dilim limon 

Yapılışı 

Taze zencefil yıkanıp kabuğundan arındırıldıktan sonra dilimlenir ve kaynamış suyun içine atılır. Zencefillerin ardından kabuğuyla beraber kesilmiş olan 2 dilim limonda kaynamış suya eklenir. 15 dakika kaynatılan limonlu zencefilin altı kapatılır ve 5 dakika dinlendikten sonra tüketime hazırdır. Bu çayı herhangi bir rahatsızlığı olmayan bireyler rahatlıkla tüketebilir fakat hamile bireylerin doktorlarına danışmadan kullanmaması gerekmektedir. 

Ekinezya Çayı 

Ekinezya nedir, faydaları nelerdir? | Sağlık

Ekinezya papatyaya benzerliğiyle tanınan ve papatya ile aynı aileden gelen pembe renge sahip bir bitkidir. Ekinezya içeriğinde birçok vitamin bulundurmasından dolayı akciğer rahatsızlıklarına ve soğuk algınlıklarına iyi gelip kısa sürede iyileşmelerini sağlamaktadır.  

Malzemeler 

  • 2 çay kaşığı ekinezya 
  • 300 ml kaynamış su 

Yapılışı 

Kaynayıp 7-8 dakika dinlendirilmiş olan sıcak su, küçük bir kupaya alınır. Üzerine 2 çay kaşığı ekinezya eklenir ve 5 dakika demlendikten sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Bu çay haftada 1-2 kere tüketilebilir. Fazla kullanımda 1 hafta ara verilerek kullanılmalıdır. Bu çayı herhangi bir rahatsızlığı olmayan bireyler rahatlıkla tüketebilir fakat hamile bireylerin doktorlarına danışmadan kullanmaması gerekmektedir. 

Okaliptüs Çayı 

Okaliptüs, güçlü bir antiseptik bitkidir. Okaliptüsün çayı ve yağı solunum rahatsızlıkları, akciğer rahatsızlıkları, cilt rahatsızlıkları gibi durumlarda kullanılmaktadır. Okaliptüs kullanım miktarı kişiden kişiye göre değişmektedir ve kesinlikle kullanımdan önce doktora danışılması gerekilmektedir.  

Okaliptüs Çayı Nelere İyi Gelir?

Okaliptüsün antibiyotik etkisi de bulunduğundan dolayı başka ilaçlarla beraber tüketilmemelidir. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanımı çok büyük önem arz etmektedir. Şimdi gelelim okaliptüs çayı tarifimize. 

Malzemeler 

  • 2-3 yaprak okaliptüs 
  • 400 ml kaynamış su 

Yapılışı 

400 ml su bir cezveye alınıp kaynatılır ve altı kapatılıp 10 dakika kadar bekletilir. İlk sıcaklığı giden suya okaliptüs yaprakları ilave edilip 5 dakika beklenir ve yapraklar alındıktan sonra çay tüketime hazır hale gelmektedir.